Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Palmknihy odstartovaly prodej multilicencí elektronických knih

redakce 25.06.2014

Stáhnout knihu pro více čtenářů nebylo až doposud pro čtenáře eknih možné. Společnost Palmknihy se to ale rozhodla změnit.

Tento problém pociťovaly především firmy, které byly nuceny standardně kupovat licenci pouze pro jednoho uživatele. Proto společnost Palmknihy představuje novou formu prodeje, jež vychází firmám vstříc -  multilicenci, která umožňuje sdílení obsahu v rámci celé firmy. Jde o první produkt tohoto druhu na trhu elektronických knih. Koupit tištěnou knihu a dát ji všem zaměstnancům k dispozici ve firemní knihovně nebyl nikdy problém. Jak to ale vyřešit v případě elektronických knih, jejichž půjčování ošetřuje licence? Z hlediska praktického využití se elektronické knihy chovají stejně jako software, proto se organizace musí k elektronické knize chovat obdobně a řešit licenci pro každého uživatele. Společnost Palmknihy proto přichází s novým řešením v podobě multilicence. Díky ní může firma koupit licenci na danou knihu pro všechny své zaměstnance za zlomek toho, co by dala za jednotlivé knihy. „Chce-li firma vzdělávat své zaměstnance například jazykově, nemusí pro své zaměstnance kupovat sto verzí jedné eknihy. Jednoduše si koupí multilicenci a eknihu poskytne zaměstnancům – v případě neomezené multilicence dokonce všem bez limitu,“ vysvětluje fungování multilicence Jiří Vlček, ředitel společnosti Palmknihy. V současnosti je k dispozici 1308 titulů z oblasti práva, zdravotnictví, personalistiky, jazykové výuky či počítačové literatury. Další budou postupně přibývat.

Podobný způsob prodeje elektronických knih dosud nefunguje ani v České republice, ani nikde v zahraničí. Podle Jiřího Vlčka reaguje společnost především na požadavky zákazníků. „Víme, že uplatnění elektronických knih ve firmách je velká výzva. Tímto produktem chceme českým společnostem vyjít vstříc. Firma může konečně prostřednictvím multilicenci poskytnout knihu zaměstnancům naprosto legálně a bez časového omezení,“ uvádí Vlček. Dobrý krok směrem ke čtenářům vidí v multilicencích i nakladatelé. „Nově poskytujeme firmám řešení, které je pro ně finančně dostupné a zároveň i flexibilní. Nemusí řešit stále nové licence při příchodu nových zaměstnanců. Jedna multilicence je platná pro všechny zaměstnance na neomezenou dobu,“ doplňuje Roman Sviták, předseda představenstva nakladatelství Grada, jež se tak stalo průkopníkem poskytování multilicencí na nakladatelském poli. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme