Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Partner na rodinném snímku? Ne dříve než po ročním vztahu nebo až s prstenem na ruce

redakce 26.08.2014

Společnost Nikon zveřejnila pravidla etikety pro rodinné portrétní snímky.

Protože období svateb je v plném proudu, zveřejnila společnost Nikon výsledky studie, podle kterých jsou svatby tématem více než jednoho z deseti (15 %) rodinných snímků. To však neznamená, že jsou nezasnoubení partneři na snímku automaticky vítáni – pouze 11 % lidí v České republice by je pozvalo do skupinového snímku. Ve skutečnosti celá třetina (33 %) z nás trvá na tom, že partner našeho příbuzného může být na rodinném snímku až tehdy, když partnerský vztah trvá nejméně jeden rok nebo pokud alespoň partneři žijí společně. Téměř jeden člověk z 10 (7 %) to dovolí pouze tehdy, je-li pár zasnoubený. Více než jeden člověk z deseti (14 %) musel vystavený rodinný snímek po rozpadu vztahu odstranit, což možná vysvětluje zmíněnou opatrnost.

pa-9059616-res-nahled

Společnost Nikon se spojila se zkušeným fotografem královských rodin a profesionálním uživatelem fotoaparátů Nikon Christianem Lambiottem, aby se podělil o několik odborných rad, jak zvládat etiketu rodinné fotografie a pořídit skupinové snímky vhodné do rodinného alba.

Zajímavá čísla

Do celoevropské studie společnosti Nikon týkající se rodinných portrétů se zapojilo 1 001 dospělých v České republice. Studia zjistila, že jak v České republice, tak i na celém kontinentu má generace známá fotografiemi „selfie“ překvapivě kladný vztah k vícegeneračním snímkům. Téměř polovina (46 %) účastníků ve věku 18–34 let tvrdí, že shromáždění příbuzných na skupinovém snímku je základem rodinné historie, i když čtvrtina (25 %) z nich přiznává, že takové fotografie nepořizuje pravidelně a že by je chtěla pořizovat častěji.

Pokud jde o role členů rodiny, pro budoucí pokolení nejčastěji fotografuje nejmladší generace. Tato generace má zásluhu na téměř třetině (30 %) rodinných snímků, zatímco starší členové rodiny si hrdě stoupnou na čelní místo na snímku: více než třetina (36 %) dotázaných řekla, že jsou nejdůležitějšími osobami na snímku. Jeden člověk z deseti (10 %) si bere za příklad mladé členy britské královské rodiny a fotografuje se se svým zvířecím miláčkem, zatímco nepatrná menšina (1 %) účastníků se domnívá, že pro pořízení mimořádných rodinných snímků má klíčový význam sladění oblečení.

Inspirace pro snímky

Pokud jde o pózování, rodiny se častěji inspirují u skutečných členů královských rodin, než u celebrit. Při odpovědi na otázku, kdo produkuje nejlepší oficiální rodinné snímky, dali Evropané přednost britské, španělské, švédské a belgické královské rodině před rodinou Beckhamových, Obamových a Kardashianových.

Pozor, vyletí ptáček!

S více než pěti desetiletími zkušeností s fotografováním královských rodin po celé Evropě ví profesionální uživatel fotoaparátů Nikon Christian Lambiotte lépe než kdokoliv jiný, jak pořídit dokonalý rodinný snímek.

Nejlepší rady Christiana pro skupinové portréty: 

  • Rodinný snímek by měl vždy vyplňovat celou plochu fotografie. Je-li to možné, měl by být pořízen z vyvýšeného postavení.
  • Osoby na fotografii by měly mít neformální a pohodlné oblečení.
  • Snímku může dodat hloubku a zajímavost určitý předmět. Pokud například vím, že členové fotografované rodiny jsou vášnivými hudebníky, mohu do snímku přidat klavír.
  • Fotografování musí být co nejrychlejší – kdo by rád čekal? Jsou-li fotografované osoby podrážděné, budou na snímcích vypadat napjatě a nespokojeně.
  • Mějte s fotografovanými osobami trpělivost a vysvětlete jim, co od nich chcete. Budou se chovat sebejistě a bez rozpaků.
  • Skvělou vlastností fotoaparátů Nikon pro začátečníky je, že se nemusíme trápit fotografickými technikami. Místo toho se můžeme seznámit s fotografovanými osobami, takže se budou cítit sebejistě. Pomůže nám to pořídit věrohodné a pravdivé snímky.
  • Rozdíl mezi fotografiemi pro veřejnost a tradičními rodinnými fotografiemi obvykle spočívá v následné manipulaci se snímky. Tyto snímky vidí celé obyvatelstvo a fotograf má obrovskou odpovědnost zajistit, aby byly snímky věrným vyobrazením rodiny nebo osob. Nadměrné úpravy v grafickém programu zvyšují riziko, že fotografie budou označeny za umělé, co může mít negativní vliv na jejich oblíbenost.
  • Netrapte se příliš pozadím ani sestavením scény na snímku. Fotografované modely nebo osoby a jejich výrazy by měly vyprávět příběh.
  • Fotografové, kteří pořizují snímky Baracka Obamy a jeho rodiny, to dělají neuvěřitelně dobře. Přirozený a upřímný vzhled snímků jim dává nadčasovost.
  • Mám ve zvyku ukazovat snímky fotografované osobě v průběhu fotografování a nakonec předám kolem 10 snímků. Chci, aby byl výsledný snímek přirozený, takže snímky nebudu zbytečně retušovat.

Poznámka:

Průzkum provedený společností Atomik Research v dubnu 2014. Průzkumu se zúčastnilo 9 000 dospělých po celé Evropě, z toho 1 001 dospělých v České republice.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud