Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Patří pásky do muzea? Vypadá to, že ještě zdaleka ne

Pavel Trousil 27.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Páska jako digitální paměťové médium byla snad po celou svou 29letou kariéru považována za téměř mrtvou. To však ani v loňském roce nezabránilo výrobcům, kteří stojí za standardem LTO (Linear Tape-Open), aby dosáhli dalšího prodejního rekordu.

Společnosti poskytující technologii LTO, tedy Hewlett Packard Enterprise , IBM a Quantum zveřejnily výroční zprávu o dodávkách páskových médií za rok 2023. Podle této zprávy firmy podporující LTO v loňském roce dodaly pásky s celkovou (komprimovanou) kapacitou 152,9 exabajtů (EB).

LTO
Celková kapacita (s komprimací) pásek LTO prodaných v jednotlivých letech.
Zdroj: LTO

To je těžko představitelná kapacita a oproti předchozímu roku došlo k nárůstu o 3,14 %, což je podle firem využívajících technologii LTO částečně způsobeno rychlou tvorbou dat a zvýšenými požadavky na infrastrukturu podniků. A souvisí to i s boomem okolo umělé inteligence.

Mezi výhody technologie LTO patří podle výrobců nízké celkové náklady na vlastnictví, které si mohou organizace zjistit pomocí TCO kalkulátoru a dále vysoké zabezpečení a zvýšená udržitelnost. K nevýhodám patří poměrně pomalé přenosové rychlosti a dlouhá doba potřebná na obnovení dat, především komprimovaných.
 

Mohlo by vás zajímat

"Nejnovější výroční zpráva o dodávkách kapacitních páskových médií ukazuje, že pásková technologie LTO je v hierarchii digitálních úložišť stále důležitá, a to nejen dnes, ale i v budoucnu, kdy se budou potřeby úložišť vyvíjet co do složitosti a nákladů," řekl Tom Coughlin, analytik úložišť a prezident společnosti Coughlin Associates. "Pásky LTO zůstanou důležitou součástí architektur úložišť v podnicích, zejména s tím, jak se samotná pásková technologie stále zdokonaluje, aby zvládala ještě větší objemy dat a intenzivnější pracovní zátěže."

LTO
Kapacita různých generací LTO pásek.
Zdroj: LTO

Pásky LTO se neustále vyvíjí a aktuálně je k dispozici už technologie LTO 9. generace, která poskytuje výrazně větší kapacitu a vyšší výkon než předchozí generace. Kromě plné zpětné kompatibility čtení a zápisu s kazetami LTO-8 zahrnují specifikace LTO generace 9 podporu vícevrstvého zabezpečení s hardwarovým šifrováním, funkci WORM (Write-Once, Read-Many) a rychlý přístup k datům pomocí systému LTFS (Linear Tape File System). 

Technologie LTO 9. generace nabízí pásky s kapacitou až 45 TB (s komprimací), což představuje 50% nárůst oproti LTO 8. generace a 1400% nárůst oproti technologii LTO-5 uvedené na trh před deseti lety. V plánu už jsou pásky LTO 14 s kapacitou až 1,4 petabajtů (PB).

Zdroj: LTO, LTO, LTO9
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud