Po západu slunce vám bude při fotografování krajiny i městské scenerie nejlepším přítelem stativ a využít můžete i delší expozice. Důležité je totiž správně nastavit clonu, pomocí které ovlivníte jas a hloubku ostrosti. Délka expozice pak závisí na množství okolního světla. Pokud je to možné, využijte při fotografování s delším expozičním časem dálkovou spoušť – vyhnete se tak zbytečným otřesům fotoaparátu. Jako začátečníci byste mohli použít poloautomatický režim P (Program AE). Vybere sám vhodný expoziční čas a fotografie nebudou zbytečně tmavé.
Máte-li více času, můžete samozřejmě zvolit i manuální režim. Při fotografování byste měli použít hodnotu ISO maximálně 800, aby snímky nebyly tmavé, ale přitom aby netrpěly přílišným šumem. Vyberte si také objektiv s co největší světelností. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou sice v tomto směru většinou lepší, zase vám ale nenabízí takovou flexibilitu a obtížněji budete hledat místo pro pořízení snímku.
Fotografujete-li nějaké události a lidi, musí vše proběhnout rychle a přitom musíte zajistit dostatečnou ostrost fotografií. Nezbytností je tedy v tomto případě výkonný externí blesk, se kterým můžete snadno reagovat na měnící se světelné podmínky. Pokud budete při fotografování na jednom místě, použijte externí blesk se softboxem. Chcete-li být mobilní, pořiďte si silný blesk připojený k fotoaparátu a vybavený difuzorem, který světlo rozptýlí. Správně nastavte fotoaparát pro použití s bleskem.