Přejít k hlavnímu obsahu

Perfektní naplánování a nastavení při focení nočních scén

Pavel Trousil 25.06.2014

Pozdní odpoledne je ideální čas pro pořízení pěkných fotografií. V tzv. modrou hodinu, která začíná těsně po západu slunce a je specifická svými barvami, mohou pořídit působivou fotografii i začátečníci.

24-streetfotografie-in-venedig-533609bf

Po západu slunce vám bude při fotografování krajiny i městské scenerie nejlepším přítelem stativ a využít můžete i delší expozice. Důležité je totiž správně nastavit clonu, pomocí které ovlivníte jas a hloubku ostrosti. Délka expozice pak závisí na množství okolního světla. Pokud je to možné, využijte při fotografování s delším expozičním časem dálkovou spoušť – vyhnete se tak zbytečným otřesům fotoaparátu. Jako začátečníci byste mohli použít poloautomatický režim P (Program AE). Vybere sám vhodný expoziční čas a fotografie nebudou zbytečně tmavé.

Máte-li více času, můžete samozřejmě zvolit i manuální režim. Při fotografování byste měli použít hodnotu ISO maximálně 800, aby snímky nebyly tmavé, ale přitom aby netrpěly přílišným šumem. Vyberte si také objektiv s co největší světelností. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou sice v tomto směru většinou lepší, zase vám ale nenabízí takovou flexibilitu a obtížněji budete hledat místo pro pořízení snímku.

Fotografujete-li nějaké události a lidi, musí vše proběhnout rychle a přitom musíte zajistit dostatečnou ostrost fotografií. Nezbytností je tedy v tomto případě výkonný externí blesk, se kterým můžete snadno reagovat na měnící se světelné podmínky. Pokud budete při fotografování na jednom místě, použijte externí blesk se softboxem. Chcete-li být mobilní, pořiďte si silný blesk připojený k fotoaparátu a vybavený difuzorem, který světlo rozptýlí. Správně nastavte fotoaparát pro použití s bleskem.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud