Pravidla pro vytváření bezpečných hesel jsou jednoduchá a jsou omílána stále dokola. Přesto i v roce 2018 patřilo jedno z prvních míst žebříčku nejběžnějších hesel extrémně snadné kombinaci „123456“. Kde je tedy problém v používání bezpečných hesel? Když to úplně zjednodušíme, není třeba používat žádné speciální kryptokombinace znaků a měnit heslo každý druhý týden – základem je zvolit si dostatečně bezpečné heslo alespoň při zřizování nového uživatelského účtu u některé webové služby nebo třeba v e-shopu. Zatímco dříve byla za dostatečně bezpečnou považována kombinace osmi znaků, dnes bychom doporučili alespoň 16, nebo ještě lépe 24 a více znaků. Samozřejmě přitom předpokládáme přinejmenším základní bezpečnostní opatření na straně provozovatele dané služby, který například neuchovává hesla v nezašifrované databázi, kterou si nechá ukrást.
Hackeři dnes využívají opravdu obsáhlé slovníky pro tzv. útoky hrubou silou, takže byste se měli vyhnout každé kombinaci znaků, která dává nějaký smysl jako běžná slova. Velmi špatným nápadem je také používat stejné heslo pro více služeb nebo recyklovat dříve použitá hesla. Každá služba si zkrátka zaslouží svoje vlastní, dostatečně komplikované heslo. Právě zde ale většina uživatelů narazí a zvolí si snadno odhadnutelnou kombinaci znaků, kterou navíc zopakuje u více svých uživatelských účtů. Jejich hlavní obavou pochopitelně je, že si komplikované heslo nezapamatují a budou mít problém s přihlášením.
Pro řešení tohoto problému jsou zde ale správci hesel, tedy aplikace, které vám nejen pomohou zvolit ke každému účtu dostatečně silné heslo, ale také jej uloží do šifrované databáze, kterou budete mít k dispozici ve všech svých zařízeních – od počítače s Windows po smartphone či tablet s Androidem nebo iOS. Hesla budou nejen bezpečně uložena, ale také se budou automaticky vyplňovat při otevření příslušné přihlašovací stránky. Jediné, co si musíte opravdu dobře zapamatovat anebo uložit na bezpečné místo, je tzv. hlavní heslo (Master Password), tedy heslo, kterým odemknete celou zašifrovanou databázi.
Chip pro vás otestoval ty nejlepší správce hesel, které můžete využívat na všech svých zařízeních. Jejich silné a slabé stránky najdete v dubnovém Chipu.