Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Philips a Ericsson nabídnou inteligentní pouliční osvětlení

redakce 25.02.2014

Společnosti Philips a Ericsson představily inovativní model veřejného LED osvětlení, které řeší dva hlavní problémy, se kterými se města potýkají. Jedná se o kvalitní a energeticky účinné veřejné osvětlení a lepší širokopásmové připojení v hustě osídlených městských oblastech. 

Philips a Ericsson spojují výhody mobilního připojení a LED osvětlení do modelu „osvětlení jako služba“ (lighting-as-a-service). Koncepce umožňuje městským úřadům nabízet prostor v podobě připojených světelných sloupů provozovatelům mobilních telekomunikačních služeb pro poskytování širokopásmového připojení.

Philips bude nabízet LED pouliční osvětlení, které může zahrnovat mobilní telekomunikační zařízení od společnosti Ericsson. Mobilní operátoři spolupracující se společností Ericsson budou moci pronajmout tuto infrastrukturu ve sloupech a zlepšit pokrytí dat a kapacitu pro občany. Nový koncept urychluje dobu návratnosti pro města tím, že počáteční náklady na instalaci a správu těchto systémů jsou cenově dostupnější, čímž se snižuje tlak na městské rozpočty.

philips-nahled

Podle studie, kterou provedla The Climate Group v 12 největších městech světa, může pouliční LED osvětlení od společnosti Philips přinést 50 – 70% úspory energie a až 80% úspory nákladů. Studie také ukázala, že občané dávají přednost bílému LED osvětlení, s odůvodněním většího pocitu bezpečí a lepší viditelností ve srovnání s oranžovou září tradičních vysokotlakých sodíkových systémů.

Prezident a generální ředitel společnosti Ericsson Hans Vestberg říká: „Navržený koncept využívá sílu informačních a komunikačních technologií pro řešení jednoho z megatrendů urbanizace. Městské populace rostou rychlostí 7 500 osob za hodinu, ale náš svět není geograficky rozšiřitelný. Výzkumy přitom ukazují, že připojení k internetu je jedním z pěti nejdůležitějších faktorů spokojenosti městského života. Řešení „Zero Site“ je inovací, která ulehčuje lidem život v propojené společnosti."

„Nový model propojeného osvětlení ulic pomocí LED ukazuje další z možností světla nad rámec osvětlení,“ říká Jiří Tourek, generální ředitel Philips Česká republika. „Když jsme před třemi lety Praze na Smíchově spostili celosvětově první instalaci systému CityTouch v kombinaci s LED svítidly, ukázali jsme jasný směr v udržitelnosti veřejného osvětlení. Nyní nabízíme osvětlení jako službu, která roste s potřebami města a umožňuje vedením měst nabídnout svým občanům více připojené, energeticky úsporné a bezpečnější městské prostředí, při stávajících rozpočtech."

K uspokojení poptávky po pokrytí kapacity musí mobilní operátoři neustále zlepšovat a přidávat nové vysílače v hustě osídlených oblastech. Nové propojené sloupy osvětlení, navržené pro integraci chytrých produktů Ericsson, nabízí provozovatelům sítí nové možnosti, jak najít tu správnou polohu pro vysílače.

Zdroj: TZ Philips.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud