Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Po nevydařených novinkách a chybové aktualizaci: Microsoft konečně chystá pro Windows 11 zajímavost

Jiří Palyza 21.04.2023

V posledních týdnech se v souvislosti s Microsoftem neobjevovaly zrovna pozitivní zprávy a z velké části si za to může sám. Tentokrát to ale vypadá, že Redmond připravuje funkci, která bude opravdu užitečná.

Kapitoly článku

Microsoft se snaží Windows 11 neustále vylepšovat, ale ne vždy tak, že by z toho uživatelé hýkali radostí. Vzpomeňme na zvyšování uživatelského komfortu, které se projevilo přidáním reklam do nabídky Start. Nebo sérii chyb, které se objevily mnoha uživatelům po instalaci dubnových aktualizací v rámci Patch Day.

Nyní se zdá, že se chystá skutečně užitečná funkce. Vývojáři Microsoftu pracují na dalším způsobu, jak šetřit elektrickou energii především notebooků nebo kombinovaných zařízení 2 v 1, když jsou připojena k síti.

Nová funkce, která se objevila v sestavení Windows 11 25346 v programu Insider, se nazývá Content Adaptive Brightness Control – adaptivní řízení jasu (CABC). Je určena především pro notebooky a zařízení typu dva v jednom. Měla by ale být dostupná i pro PC.

Microsoft rozšiřuje Windows 11 o praktickou funkci: přinese úsporu energie pro notebooky

dell

Adaptivní řízení jasu: Microsoft už tuto funkci používá, nově ale bude k dispozici i v případě, kdy se zařízení nabíjí – je připojeno ke zdroji elektrické energie. | Dell/Unsplash

Ono vlastně ani nejde o úplnou novinku. Funkci adaptivního řízení jasu uživatelé Windows dobře znají. V systému Windows 11 umožňuje ztlumení nebo zesvětlení oblastí displeje, respektive monitoru v souladu se zobrazovaným obsahem.

Jejím cílem je dosáhnout vyváženosti mezi sníženou spotřebou energie a vizuálním komfortem tak, aby se šetřila kapacita akumulátoru.

Počínaje nejnovějším sestavením Windows 11 Insider Microsoft umožňuje spouštění funkce na zařízeních typu notebooků a 2 v 1, které jsou připojeny k nabíječce. Většina uživatelů novinku ani nepostřehne, nicméně měla by přispět ke snížení spotřeby elektrické energie.

Tuto funkci lze upravit v nabídce Nastavení > Systém > Display v části Jas. V rozevírací nabídce budou k dispozici možnosti "Vypnuto", "Vždy" a "Pouze na baterii". U zařízení napájených z akumulátoru, kam patří notebooky a modely 2 v 1, bude výchozí nastavení "Pouze na baterii".

Proč pro zařízení, která jsou připojena k síti: není to trochu zbytečné?

Možná vás napadne, jaký je vlastně přínos funkce pro režim, kdy jsou zařízení připojena ke zdroji elektrické energie. Přesto zde nějaké výhody jsou. Funkce by mohla urychlit dobíjení akumulátorů přenosných počítačů. Cílem je, aby adaptivní řízení jasu snížilo energetické nároky pro provoz zařízení a zvýšilo účinnost nabíjení.

Snížením spotřeby by se v dlouhodobém horizontu také mohlo zlevnit používání notebooků, které jsou připojeny k síti, ale i stolních počítačů, které musí být připojeny vždy.

Funkce by měla upravovat jas dynamicky v návaznosti na charakter zobrazovaného obsahu, takže by měla šetřit energii aniž by to bylo příliš patrné. Tím se liší od trvalého ztlumení obrazu, což některá zařízení kvůli úspoře akumulátoru dělají.

Tak si jen přejme, aby pokud tato funkce bude fungovat tak jak má, ji Microsoft brzy přidal do aktualizace Windows 11 a uvolnil pro všechny uživatele.

Zdroj: Windows CentralTechRadar


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme