Apple musel v posledních dnech snášet hodně kritiky. Někteří uživatelé byli rozladěni přísnějšími předpisy pro opravy nových modelů iPhonů 13.
Šetření serveru iFixit.com začátkem listopadu odhalilo, že Apple při montáži displeje integruje speciální mikrokontrolér. Server o tom píše ve svém příspěvku "Apple’s New Screen Repair Trap Could Change the Repair Industry Forever" a uvádí, že čip si vynutí porovnání sériových čísel displeje se smartphonem. Podle iFixit.com je ale poté speciální oprava poškozené obrazovky možná pouze pomocí softwarové sady Apple Services Toolkit 2. Její pomocí lze aktivovat synchronizaci sériových čísel telefonu a obrazovky, což mimo jiné Applu umožňuje každou opravu schválit či zamítnout.
Jak dále uvádějí technici, má to vážné důsledky pro případné možnosti oprav displeje. Pokud vám odpovídající softwarová sada chybí, případnou výměnou obrazovky už nejde znovu použít funkci Face ID a zařízení o ni přichází.
Apple pravděpodobně v této věci ustoupí
iPhone 13: Apple nyní chce opravy nových modelů smartphonů opět zjednodušit. | Zdroj: Kilian Seiler/Unsplash
Experti se shodli v závěru, že nutností použít speciální synchronizační software Apple ztěžuje možnosti oprav v externích servisech. Teoreticky to možné je, ale pouze pokud servis disponuje potřebnými nástroji.
Server The Verge ale ve svém příspěvku "Apple backs off of breaking Face ID after DIY iPhone 13 screen replacements" píše, že Apple nyní chce výměnu displeje opět zjednodušit. Za tímto účelem má být uvolněna aktualizace softwaru, která zachová funkci Face ID i po opravě v externích servisech.
Majitelé iPhonu 13 by tak už nemuseli být závislí pouze na službách samotného Applu. Zatím ale není jasné, kdy výrobce zmiňovanou aktualizaci uživatelům poskytne.