Přejít k hlavnímu obsahu

Počítačoví podvodníci se stále zdokonalují

redakce 17.06.2013
info ikonka
Zdroj:

Z nedávných událostí jasně vyplývá, jak často – a s jakou kreativitou – se kybernetičtí zločinci snaží zcizovat data. Od “podomácku” vyrobených prohlížečů po prolomení dat řádově milionů uživatelů, po krádeže prováděné zloději informací na každodenní bázi a phishingové útoky, každý den znova a znova.

Všechny ukradené informace skončí na undergroundovém trhu, kde se prodají tomu, kdo nabídne nejvíc. A pak už je lze použít řadou nelegálních způsobů – může jít o krádeže identit, zneužití kreditních karet, nebo třeba spuštění útoků na další uživatele. Mohou být využity také buď k nákupu nějakého drahého zboží (které je pak podvodníkům zasláno) nebo k zaplacení „neprůstřelného“ web hostingu, který se často pro podvodné weby využívá. Ten nemusí stát individuálně tak moc, ale ztráty pro uživatele mohou být značné.

V počítačovém podsvětí se přitom neobchoduje jen s produkty kybernetických podvodů (data apod.), ale také s nástroji pro provádění kyberkriminality ­– exploit kity, zranitelnosti nebo toolkity pro malware. Ceny těchto produktů dosahují řádově i tisíců dolarů, zejména u pokročilejších a sofistikovanějších nástrojů.

Počítačovým ilegálním byznysem již protéká tolik peněz, že se stává organizovaným a systematickým, stejně jako je tomu v běžném obchodě. I když způsob organizace se region od regionu liší, samotný fakt, že se ilegální byznys sám organizuje, je pozoruhodný – je nutno počítat jednak s tím, že se bude prodávat stále více informací a nástrojů, jednak se bude snižovat riziko, že bude podvodník chycen.

V našem novém materiálu The Cybercriminal Underground: How Cybercriminals Are Getting Better At Stealing Your Money (Jak vám ukrást peníze? Počítačoví podvodníci se v tom stále zlepšují) vám ukážeme, které věci se v počítačovém podsvětí nejvíce kupují a prodávají, jak je podsvětí organizované a jaké to má přímé dopady na uživatele. Máte výbornou příležitost pochopit, na co všechno by si měli uživatelé dávat pozor při zabezpečování svých online informací.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme