Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Podceňovaná klávesová zkratka: měl by ji znát každý uživatel Windows

Josef Mika 22.09.2023
Zdroj: Unsplash/Vitor Machado

Klávesové zkratky nejenže umožňují rychlejší provádění určitých úkolů – někdy také odhalují skryté funkce, které (ke své škodě) používá jen málokdo. Podívejte se s námi na jednu, která se určitě bude hodit každému.

Kapitoly článku

Existují klávesové kombinace, které zná a používá každý. O jiných naopak ví jen několik uživatelů Windows, přestože jim mohou ušetřit nejen čas. Některé odemykají tajné funkce systému, které dokonce ušetří instalaci a využívání dalších programů.
Jednou z nich je klávesová zkratka [klávesa Windows] + [G]. Je hodně rozšířená především mezi hráči, protože vyvolává herní panel Xboxu. Ten umožňuje například pořizovat snímky obrazovky a také zobrazuje informace o aktuálním využití CPU, GPU a RAM. Minimálně jedna funkce však může být zajímavá i pro nehráče.

Zvukový mixer v herním panelu konzole Xbox

Klávesová zkratka Xbox
Směšovač hlasitosti na herním panelu Xboxu je o něco propracovanější než standardní směšovač na hlavním panelu. Kromě toho si můžete prohlédnout aktuální zatížení CPU, GPU nebo pohodlně pořídit screenshot.
Zdroj: Windows

Praktickou funkcí, kterou zobrazíte přímo pomocí kláves [Window] + [G], je rozšířený směšovač hlasitosti. Zde můžete pohodlně nastavovat posuvníky pro jednotlivé programy a výstupní zařízení a dokonce určovat oblíbené položky. Velikost a polohu nabídky můžete libovolně měnit. To je praktické zejména v případě, že máte více zdrojů zvuku a zařízení.

Mohlo by vás zajímat

Samozřejmě: Tento směšovač je k dispozici také na hlavním panelu systému Windows. Zde však po kliknutí na symbol reproduktoru zpočátku vidíte pouze obecnou hlasitost pro aktuální přehrávací zařízení. Teprve po kliknutí pravým tlačítkem myši | Otevřít směšovač hlasitosti zjistíte, že můžete hlasitost nastavit také individuálně pro různé aplikace. Otevření nabídky je však tímto způsobem těžkopádnější a musí se provádět znovu po každém restartu.

Pokud si přesto chcete nainstalovat samostatný software pro úpravu zvuku v systému Windows, doporučujeme EarTrumpet. Nabízí minimalistické rozhraní a jednoduché ovládání, ale od systémového nástroje se téměř neliší.

Zdroj: Windows, EarTrumpet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud