Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podle Xeroxu se do pěti let kanceláře bez papíru nedočkáme

Pavel Trousil 15.07.2014

Kancelář bez papíru, v níž je naprostá většina dokumentů a dat sdíleny elektronicky, je podle Xeroxu v ČR stále ještě hudbou budoucnosti, i když to nemusí být budoucnost příliš vzdálená. V současnosti totiž spotřeba kancelářského papíru u nás stagnuje nebo dokonce mírně klesá.

Kapitoly článku

xerox1-nahled

V roce 2013 se v ČR spotřebovalo o 3,5 tisíce tun méně kancelářského papíru než o rok dříve,“ říká Dan Novák, DSE Partner Manager & Product Specialist. „V západní Evropě je tento trend, který trvá od roku 2010, dokonce ještě výraznější.

graf1

45 procent vytištěných dokumentů skončí v koši ještě týž den

Rozdíl mezi západem a východem našeho kontinentu je patrný při srovnání celkových čísel západoevropských zemí se souhrnnými údaji za země střední a východní Evropy. „Ve střední a východní Evropě se loni spotřebovalo 435 tisíc tun kancelářského papíru, tedy o 6 tisíc tun více, než předloni,“ říká D. Novák. „Příčinou tohoto trendu je mimo jiné skutečnost, že v mnoha firmách se stále tiskne více věcí, než je potřeba. Přitom 45 procent vytištěných dokumentů skončí v koši ještě týž den, do druhého dne se vyhodí dokonce 60 procent všech vytištěných dokumentů,“ pokračuje D. Novák a dodává: „Oproti západní Evropě je na východě Evropy také relativně velmi malý podíl recyklovaného papíru, u nás se pohybuje kolem pouhých 5 procent.

Důvody poklesu spotřeby kancelářského papíru vidí D. Novák především v rozvoji nových technologií a nových způsobů práce s dokumenty a také ve snaze firem snižovat provozní náklady. „Co se týče ekologického aspektu snižování spotřeby papíru, ten je sporný,“ říká. „Podle údajů z New York Times totiž datová centra spotřebují více energie než papírenský průmysl, v roce 2010 to bylo již 1,5 z celkové spotřeby energie v USA.

Pokles spotřeby papíru v českých firmách však podle Dana Nováka není tak rychlý, že by se v dohledné době bez kancelářského papíru zcela obešly: „Kancelář bez papíru je stále budoucností, v nejbližších pěti letech se bez něj naše firmy ani navzdory snahám o efektivnější práci s dokumenty zcela jistě ještě neobejdou,“ říká závěrem.

Zajímavá čísla:

  • 4 tuny dřeva jsou potřeba k získání 1 tuny buničiny. Zbytek je voda (2T) a lignin (1T).
  • 3 mm je průměrná délka vlákna smrku. Průměrná délka vlákna buku je mezi
    0,7–1,7mm
  • 1,62 kilometru papíru za jednu minutu je schopen vyrobit papírenský stroj PM18 v Mondi. To je cca. 10mil listů A4 každou hodinu.
  • 1,5 % celkové spotřeby elektrické energie v USA šlo již v roce 2010 na vrub datovým centrům. Papírenský průmysl spotřebuje cca 0,7%.
  • 45 % vytištěných dokumentů v kanceláři se ještě týž den vyhodí do koše. Celých 60 % pak do druhého dne.

Tipy, jak zefektivnit používání papíru…aneb, když už musíte:

  • Správně papír skladujte! Drtivá většina reklamací a problémů s papírem jde na vrub nevhodného skladování.
  • Používejte vhodný papír pro danou technologii
  • Používejte papír vhodný pro danou aplikaci

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme