Další podvod „ahoj, mami“
O nejnovějším případu informovali v polovině prosince policisté z Ústeckého kraje. Obětí podvodu „ahoj, mami“ se stala 63letá žena z Chomutova. Na WhatsApp ji přišla zpráva od neznámého čísla s typickým začátkem – psát jí měl údajný „syn“ s tím, že má nové číslo.
„Nenapadlo ji, že by se mohlo jednat o podvod a uvěřila, že jí píše opravdu její syn. Proto odepsala, že si nové číslo uložila. Následně jí však domnělý syn napsal, že jeho starý mobil byl poškozen vodou, spadl mu do záchodu, a proto si pořídil nový. Když dotyčná zkoušela na číslo volat, telefon nikdo nebral,“ informovali policisté.
Netušíc, že si dopisuje s podvodníky, chatovala se „svým synem“. Ten ji oslovil s tím, že potřebuje zaplatit dvě faktury, ale kvůli rozbitému telefonu se nemůže přihlásit k mobilnímu bankovnictví, aby platby provedl.
Důchodci nerozvážně poslali 48 tisíc
Důchodkyně v domnění, že ji o peníze prosí vlastní syn, promptně odpověděla a poslala 1 900 eur (asi 48 tisíc korun) na zahraniční bankovní účet do Švýcarska. Postarší ženu na podvod neupozornil ani její manžel, který vymyšlenému příběhu také uvěřil.
„Když další den přišel na návštěvu jejich skutečný syn, tak zjistili, že se stali obětí podvodu. Syn měl stále původní telefonní číslo a o popsané události nic nevěděl. Rodičům řekl, že byli podvedeni a ti se pak obrátili na banku a policii,“ uvádí Policie ČR v tiskové zprávě.
Podvodné zprávy začínající „ahoj, mami“ nebo „ahoj, tati“ se šíří především v poslední době, nejsilnější byly v listopadu a nyní v prosinci, příhodně před Vánoci. Varujte před nimi své blízké, aby nikam neposílali peníze a vše si dvakrát ověřili.
Zdroj: Policie ČR