Přejít k hlavnímu obsahu

Podvodníci mohou zaútočit na váš smartphone: nebezpečné odkazy maskují zkratkami

Jiří Palyza 22.07.2021
info ikonka
Zdroj:

Uživatelé systémů Android a iOS jsou ohroženi stejně. Odborníci v současné době varují před nebezpečnými odkazy, které vytvářejí záznamy v kalendáři v chytrých telefonech a lákají uživatele do podvodné pasti nebezpečných odkazů, skrytých zkratkami.

Eset v současné době varuje před nebezpečným podvodem. Objevené riziko podrobně popisuje na svém blogu Welivesecurity.com v příspěvku "Some URL shortener services distribute Android malware, including banking or SMS trojans". Týká se uživatelů Androidu i iOS a může ohrozit váš smartphone. Prostřednictvím odkazů se do smartphonu může dostat malware "Android/FakeAdBlocker". Odkazy jsou často zkrácené URL adresy, které na první pohled neprozrazují podvodné pozadí.

Pokud na takový odkaz kliknete, často se zobrazí vyskakovací okno s žádostí o potvrzení. Pokud žádosti vyhovíte, do vašeho smartphonu se dostane malware. Odborníci uvádějí, že škodlivý software pak často vytváří nespočet nevyžádaných záznamů v kalendáři. Většina z nich obsahuje upozornění, že váš smartphone je infikovaný a že máte kliknout na přiložený odkaz.

Jak se uživatelé iOS a Androidu mohou chránit

Za těmito odkazy se může skrývat další škodlivý software, který pak automaticky odesílá SMS a šíří se dále mezi vaše kontakty. Některé odkazy mohou také vést k reklamě, která je pak po shlédnutí zpoplatněna. Chcete-li se před takovým zneužíváním chránit, neměli byste klikat na žádné online odkazy, jejichž původu nedůvěřujete. To platí i pro odkazy sdílené prostřednictvím SMS nebo některé z komunikačních aplikací. Raději si ještě jednou prověřte, nebo konzultujte s ostatními, zda můžete na konkrétní odkaz opravdu kliknout.

Pokud už dojde k zasažení vašeho smartphonu, stále ještě můžete podniknout kroky pro jeho záchranu. Malware »Android/FakeAdBlocker« lze nalézt v nastavení systému. Je to jediná aplikace bez názvu nebo obrázku. Zobrazí se tedy prázdná položka. Tu lze poté v prostředí obou mobilních operačních systémů odstranit. Ukázka se snímkem obrazovky je uvedena ve zmíněném blogu Esetu: "Some URL shortener services distribute Android malware, including banking or SMS trojans" v části "Uninstall process".

Pak už zůstanou pouze položky v kalendáři, které je potřeba odstranit ručně. Jakmile tak učiníte, je dobré do zařízení instalovat některý z antivirových programů a provést kompletní kontrolu smartphonu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme