Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pohodlné platby mobilem

redakce 28.01.2013

Mobilní placení MasterCard Mobile bylo spuštěno na českém trhu. Stojí za ním společnosti MasterCard, ČSOB, Era, Global Payments Europe a Wincor Nixdorf a umožňuje snadné placení zboží na internetu, dárcovské platky, zakoupení lístků, slevových kuponů apod. a chystá se i do kamenných obchodů.

Kapitoly článku

 

Aplikace MasterCard Mobile, která je dostupná pro platformy Android a iOS, umožňuje „vložit“ všechny platební karty (nezávisle na vydávající bance a podporována je i Visa) do mobilního telefonu a pak jej používat k  placení. Umožňuje placení mobilním telefonem na internetu, přímo v mobilních aplikacích, dárcovské platby, ale chystá se také do kamenných obchodů. Zatím je možné s touto aplikací platit v přibližně 2000 internetových obchodech. Nasazení MasterCard Mobile je podle tvůrců systému pro obchodníky snadno dostupné. Při platbě pak není potřeba nikde uvádět žádné údaje a platba se potvrzuje zvoleným heslem přímo na displeji mobilního telefonu.

 

Použití aplikace MasterCard Mobile

Hned při oficiálním spuštění je možné platit kartou v mobilním telefonu přes MasterCard Mobile u e-shopů, které mají platební bránu GP webpay u ČSOB. U těch se tato metoda automaticky nabídne všem zákazníkům, kteří při volbě metody platby zadají, že chtějí platit kartou. V tu chvíli si budou moci kliknout na akceptační logo MasterCard Mobile namísto vyplňování údajů z karty. Zobrazí se QR kód, který oskenují a na displeji telefonu jen potvrdí platby zvoleným heslem.

Uživatelé se MasterCard Mobile se tak vyhnou zadávání údajů z karty do počítače. Zůstávají zachovány výhody a garance karet MasterCard a Maestro. Pokud by například objednané zboží nedorazilo nebo nebylo v pořádku, může držitel karty MasterCard nebo Maestro žádat vrácení peněz rovnou u své banky a nemusí se dohadovat s e-shopem. Tato garance se nazývá ‘charge back’.

Údaje o platebních kartách nejsou uloženy ani v telefonu, ani se žádnou cestou nedostanou k obchodníkovi. Veškeré údaje o platebních kartách jsou uloženy na serveru. Přístup k mobilní peněžence je umožněn pouze z mobilního zařízení, na kterém byla aplikace MasterCard Mobile aktivována. Každá platební transakce se potvrzuje šestimístným alfanumerickým mPINem, který si uživatel volí při aktivaci a může ho kdykoliv změnit.

Obchodníci, kteří mají vlastní mobilní aplikaci, ji mohou propojit s aplikací MasterCard Mobile a přinést tak zákazníkům další výhody. Podobně to již učinil např. Slevomat.cz, spuštění plánuje i největší obchodní portál Aukro.cz a nákupní rádce Heureka.cz ze skupiny Allegro Group a využití na svém webu chystají České dráhy. Uživatel by si pak snadno mohl nakoupit jízdenku.

Uvedení aplikace MasterCard Mobile je doprovázeno spuštěním speciální webové stránky www.mastercardmobile.cz, kde jsou k dispozici další informace včetně podrobného návodu a video ukázky aplikace. Tu najdete také ZDE.

Služba MasterCard Mobile, karta v mobilním telefonu, držitelům karet přináší:

  • Pohodlné nakupování – kdykoliv a kdekoliv, stačí pouze mobilní telefon a není třeba mít při ruce platební karty
  • Bezpečné placení – nikam se nevyplňují údaje o kartách a platby jsou potvrzovány zvolenými heslem; komunikace s centrálním serverem probíhá přes zabezpečený kanál
  • Dostupný přehled o historii mobilních plateb
  • Postupné rozšiřování aplikací a míst, kde bude možné MasterCard Mobile využít, jako například při nákupu jízdenek, vstupenek na kulturní a sportovní akce, využití pro platby ve vozech taxi, platby mezi sebou (peer to peer, MasterCard MoneySend), parkovné, katalogové nakupování přes QR kódy, interaktivní nakupování, platba faktur, složenek, věrnostní programy, slevové kupóny

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud