AI rádio z Polska
Šéfredaktor Radia Kraków Marcin Pulit představil trio virtuálních moderátorů s jejich vlastním příběhem. Je to 20letá studentka žurnalistiky Emilia „Emi“ Nowa, 22letý student akustického inženýrství Jakub „Kuba“ Zieliński a 23letý student psychologie Alex.
Všichni vychází z generace Z, což je zároveň promítnuto i do hudby, kterou virtuální moderátoři během svých pořadů pouští do éteru. Každá ze tří AI postav má na rádiu 2hodinový pořad, který běží každý den od pondělí do pátku.
Živé moderátory nahradila umělá inteligence
Živé novináře a skutečné moderátory přitom rádio nevyhodilo, jak by někdo mohl namítat. „Na základě popisů připravených novináři byla vytvořena podoba a hlas moderátorů. Obsah, který přednášejí, připravují skuteční novináři pomocí nástrojů umělé inteligence. Jakmile je text vygenerován, je zkontrolován a ověřen novináři a poté převeden do zvukové podoby. Podobným způsobem se připravují i články pro webové stránky,“ vysvětluje Pulit.
Pořad, který je provázen AI generovaným moderátorem, je označen hlasovým upozorněním a na webových stránkách se jasně dočtete, že ten či onen pořad je „produkován s použitím umělé inteligence“.
„Je třeba znovu zdůraznit, že nástroje umělé inteligence jsou jen nástroje. V tomto případě plní svou funkci jen proto, že je používají živí novináři. V současné fázi vývoje této technologie testujeme její možnosti a omezení. Projekt je časově omezen. Předpokládáme, že nebude trvat déle než tři měsíce a pak bude vyhodnocen,“ uvedl v tiskové zprávě Marcin Pulit.
V Česku jde příkladem Expres FM
I v České republice máme podobný případ. V polovině roku 2023 oznámilo rádio Expres FM vlastněné společností Seznam, že zprávy mimo hlavní vysílací čas bude číst syntetický hlas Hacsiko vygenerovaný dle moderátorky Báry Hacsi.
V březnu tohoto roku pak redakce Expres FM oznámila, že po úspěchu Hacsiko naváže čtveřicí dalších virtuálních hlasů. Tyto hlasy byly využity i pro čtení audioverzí článků na webech Seznam Zprávy, Garáž a Proženy.
Zdroj: Seznam, OFF Radio Kraków