Přejít k hlavnímu obsahu

Policejní prezident: kyberkriminalita roste, ale už ne tak děsivým tempem

Pavel Trousil 21.06.2023
info ikonka
Zdroj:

Kyberzločinci ve své činnosti nepolevují. Letos zřejmě dojde k více než 20 000 registrovaných skutků v této oblasti. Oproti minulému roku ale kyberkriminalita roste jen o 20 procent, zatímco v loňském roce byl nárůst téměř stoprocentní. Může za to i osvěta, ve které chce policie a ČSOB pokračovat.

Kapitoly článku

Na tiskové konferenci Policie ČR a ČSOB policejní prezident Martin Vondrášek zhodnotil situaci týkající se kybernetické kriminality v ČR a nastínil, jak policie při vyšetřování postupuje, jaké má výsledky a co chce v této oblasti provést za preventivní kroky.

Za rok 2022 došlo u nás k 18 554 registrovaným skutků, které se týkaly kybernetické kriminality. Ve většině případů (v 60 procentech) šlo o podvody v on-line prostředí. Dále pak o hacking (18 procent), mravnostní delikty a zakázanou pornografii (8 procent) a násilné trestné činy a hatecrime.

sestava-nahled

ČSOB a Policie ČR se rozhodly společně proškolit jeden milion lidí v oblasti kyberbezpečnosti. | Zdroj: redakce Chip

Do května letošního roku pak došlo k dalším 8 824 skutků. Došlo tedy opět k jejich nárůstu, ale zatím jen o 21 procent. Může za to patrně i úspěšnější odhalování (v posledních měsících došlo k odhalení několika organizovaných skupin kyberpodvodníků) a objasňování trestné činnosti, prevence a povědomí uživatelů. Policie se chce prevenci nadále věnovat a společně ČSOB plánuje proškolit v oblasti kyberbezpečnosti celý milion lidí.

slide1-nahled

Nárůst počtu registrovaných skutků už neroste tak děsivým tempem, jako v loňském roce. | Zdroj: TK ČSOB a Policie ČR.

Policie by také v brzké době měla mít software na analýzu dění na internetu i na sociálních sítích, aby mohla lépe čelit novým podvodným kampaním. Daří se jí také zlepšovat spolupráci s mobilními operátory a provozovateli internetových služeb, jako je například Seznam, a se sdružením CZ.NIC. Podařilo se tak v loňském roce odstavit přes 1 000 závadových domén.

S kyberkriminalitou se může potkat každý

Kyberzločincům jde především o peníze, takže jejich obětí se může stát v podstatě kdokoli. Na některé skupiny obyvatel se ale zaměřují přeci jen častěji. Jak sdělil Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB, nejohroženější v této oblasti čtyřicátníci a to v pondělí a úterý odpoledne. V tuto dobu prý podvodníci nejčastěji volají.

slide2-nahled

Zločinci si příliš nevybírají. | Zdroj: TK ČSOB a Policie ČR.

Co se týká dalších statistických údajů, 64 % podvedených tvoří ženy, ale přijdou přitom o méně peněz, než muži (57 % škod je způsobeno mužům). Pokud jde o vzdělání nebo společenský statut, zločinci si příliš nevybírají. Škody se tak nevyhýbají vdaným ani rozvedeným, vysokoškolsky vzdělaným ani těm se základním vzděláním.

Alarmy v ČSOB

Banky, konkrétně ČSOB, už mají nastavenu řadu bezpečnostních opatření, aby se podvodům předešlo. „Červená kontrolka“ se například rozsvítí v případě, kdy banka zaznamená podezřelou aktivitu, například když se k bankovnictví najednou někdo přihlásí z jiného časového pásma, z jiného počítače, a přes VPN síť.

Podezřelé je i to, pokud je zaznamenán pohyb myši přes vzdálený přístup. To je častý trik podvodníků, kdy se snaží klienta banky přesvědčit, aby si nainstalovat software pro vzdálené ovládání počítače. Banka v těchto případech kontaktuje klienta a probere s ním situaci.

Díky bezpečnostním mechanismům se tak bance podařilo zachránit až 80 % finančních prostředků klientů. Nejvyšší částka zachráněná klientovi byla 3,7 milionu korun v případě podvodného volání. V případě phishingového podvodu zabránila banka krádeži až 1,3 milionu Kč. Průměrná škoda na klienta byla 60 tisíc Kč. Loni přitom činila přibližně 140 tisíc korun, takže se meziročně podařilo snížit průměrnou škodu z útoků kyberpodvodníků na klienty o více než polovinu.

Jak nenaletět

Jak už bylo zmíněno, ČSOB a Policie ČR chtějí společně proškolit v oblasti kyberbezpečnosti milion lidí a to formou různých seminářů, webinářů, konferencí, workshopů, ale i působením na školách. Osvětu chce provádět i mezi pedagogy, kteří následně s problematikou kybernetické bezpečnosti seznámí děti a studenty.

Pět základních rad, jak nenaletět kybezločincům, zní:

  1. Je potřeba počítat s tím, že kyberzločinci umí napodobit telefonní číslo i e-mail
  2. Vydávají se za bankéře i policisty a působí věrohodně
  3. Nikomu nesdělujte citlivé údaje
  4. Vaše banka nepotřebuje znát váš PIN ani číslo karty
  5. Nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů

Zdroj: Redakce Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme