Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Policie varuje před nejčastějšími podvody na internetu: na tohle v žádném případě neklikejte

Jakub Fišer 23.11.2022

Podle oficiálních informací Policie České republiky skokově narůstá počet podvodů v internetovém prostředí. Boj s nimi přitom není jednoduchý, funguje prakticky jediná věc – prevence veřejnosti.

Kapitoly článku

 Bankovní společnost ČSOB ve spolupráci právě s PČR oznámila, že kybernetické podvody a hrozby na internetu jsou letos větší než vloni a to teprve začíná vánoční sezóna, kdy podvodů stabilně ještě narůstá. Trocha statistiky: zatímco vloni byl počet podvodů vyčíslen na 9518, letos je to do konce října již 15 409 podvodů. Je zřejmé, že číslo bude do konce roku ještě vzrůstat.

Policie a ČSOB varují veřejnost

ČSOB a Policie ČR společně připravili preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, aby zvýšili povědomí o této problematice, varovali před kyberpodvodníky a ukázali, na co si dát pozor. Ke kampani byly vypuštěny dva hrané spoty, které se svým obsahem inspirují u skutečných podvodů, které policisté zaregistrovali.

“Počty online podvodů neustále narůstají a je tedy daleko větší pravděpodobnost, že se s nějakou hrozbou setká každý z nás a je jenom na nás, jak na to budeme připraveni. Navíc značně roste i kvalita a sofistikovanost těchto útoků. V posledních letech u online podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně a nenechal se nachytat,” uvádí náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování Tomáš Kubík.

Aby veřejnost byla obeznámena s problematikou, vydala PČR sadu 5 pravidel, jak se nenechat nachytat podvodníky na internetu. Zveřejnila zároveň několik příběhů, jak lidé doplatili na svou důvěru a podvodníci je okradli o peníze z účtu.

Pozor na tyto podvody

Nejčastěji jde o podvody na inzertních portálech, jako je Aukro, Bazoš a další. Zde podvodníci aktivně odpovídají na váš inzerát prodeje určitého zboží. Z důvodů údajné nepřítomností však chtějí pro zboží poslat kurýra. Na tento podvod nikdy nenaleťte. Obšírně i s ukázkou takového triku jsme o tomto podvodu informovali v samostatném článku.

Další podvody jsou z řad tzv. vishingu a smishingu. První zmíněný je podvod přes telefon, kdy vám zavolá vlídný hlas (třeba v noci nebo brzy ráno), aby vám oznámil, že vaše bankovní konto je v ohrožení a musíte okamžitě převést peníze na jiný účet.

V takovém případě je důležité na hovor nedbat, ukončit jej a raději zavolat svém osobnímu bankéři, anebo na bezplatnou asistenční linku vaší banky. Smishing je podobný styl podvodu, avšak provádí se přes SMS zprávy a chatovací aplikace (WhatsApp, Telegram, Messenger).

A jaké jsou podle Policie ČR základní pravidla, jak nenaletět podvodníkům?

  • Mějte na paměti, že umí napodobit jakékoliv číslo i e-mail
  • Dejte pozor, vydávají se za bankéře i policisty a působí věrohodně
  • Nikomu nesdělujte citlivé informace
  • Vaše banka nepotřebuje znát váš PIN, ale podvodníci ano
  • Buďte obezřetní – nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů

Zdroj: ČSOB (TZ), Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme