Přejít k hlavnímu obsahu

PortableApps

Martin Kučera 13.07.2019

Ať už máte s instalacemi programů na zkoušku špatné zkušenosti nebo chcete mít programy v kapse na USB flash disku, můžete použít přenosné programy, které nevyžadují instalaci a zápis do registrů Windows a konfigurační soubory si udržují ve svých podadresářích mimo systém. ("Free verze")(" - Chip 08/2019.")

PortableApps vám umožní si vytvořit vlastní sadu přenosných aplikací pro použití ve složce synchronizovaného cloudu, na počítači nebo na flash disku.

Internetová otevřená platforma PortableApps sdružuje freewarové a open-source přenositelné aplikace do uceleného systému, na jedno místo, pod jedno menu. Přenositelné aplikace mají výhodu v tom, že je není třeba instalovat. V PortableApps jsou rozděleny do kategorií podle svého použití a záleží na každém uživateli, které aplikace zahrne do své knihovny. K dispozici jsou jak systémové a bezpečnostní nástroje, tak i internetové, poštovní a síťové programy, grafické a hudební editory nebo kancelářské aplikace. Bonusem je i celkem rozsáhlá kolekce her a výukových programů. Ve zkratce si lze funkci systému PortableApps představit tak, že na svém počítači spustíte malého průvodce, ve kterém zvolíte umístění programů (lokální počítač, flash disk, cloudový adresář) a aplikace, které chcete ve sbírce mít. Následně necháte celou přípravu na průvodci. Ten má i několik chytrých funkcí, které pomohou s nastavením umístění dat na lokální, přenosné nebo síťové disky. Zajímavostí je možnost umístění dat do synchronizačního adresáře cloudové služby typu DropBox nebo Google Drive. Díky ní dochází k synchronizaci obsahu složek mezi zařízeními jednoho uživatele a ten nemusí nosit přenosný disk, ale pouze se přihlásit ke svému cloudovému účtu. Velice praktické je do připravené podsložky nakopírovat i dokumenty, obrázky, hudbu a další. Díky tomu najdete své soubory vždy na stejném místě. S PortableApps není třeba myslet ani na aktualizace softwaru. Když je vydána nová verze, bezpečnostní oprava nebo nová funkce aplikace, PortableApps vás automaticky informuje. Stačí kliknout a aktualizace se stáhnou a nainstalují bez toho, aby se změnilo nastavení a uložené soubory. Samotný spouštěč a jeho menu je možné graficky konfigurovat. Je na vkusu uživatele jestli zvolí světlé, tmavé nebo barevné prostředí ve stylu Windows 7.

  • Jazyk: česky, anglicky, německy
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená freewarová licence. S PortableApps není třeba myslet ani na aktualizace softwaru. Když je vydána nová verze, bezpečnostní oprava nebo nová funkce aplikace, PortableApps vás automaticky informuje. Stačí kliknout a aktualizace se stáhnou a nainstalují bez toho, aby se změnilo nastavení a uložené soubory.

Průvodce přípravou přenositelných aplikací není třeba instalovat na hostitelský počítač, stačí ho spustit a v několika krocích nastavit umístění dat a výběr aplikací. Pro snadné ovládání jednotlivých aplikací je přidán společný spouštěč a přehledné menu ve stylu Start menu z Wïndows. S PortableApps není třeba myslet ani na aktualizace softwaru. Když je vydána nová verze, bezpečnostní oprava nebo nová funkce aplikace, PortableApps.com vás automaticky informuje.

Platforma PortableApps podporuje schopnost přenášet fonty na přenosném zařízení a používat je s přenosným softwarem bez nutnosti instalovat je na místní počítač. Takže bez ohledu na to, zda pracujete na prezentaci nebo plakátu, můžete použít i velmi netradiční písma a výsledek bude stejný na libovolném počítači. Podporována jsou písma TrueType (TTF), OpenType (OTF) a kolekce TrueType (TTC).

Seznam všech plných verzí v Chipu 08/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme