Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

"Poslední šance": hackeři vyhrožují zveřejněním ukradených dat ze zdravotnické platformy

Jiří Palyza 12.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Americký poskytovatel Change Healthcare čelí řadě problémů. Po bezpečnostním incidentu, kdy došlo ke krádeži velkého množství citlivých dat uživatelů, zaplatil 22 milionů USD. Ani to ale nestačilo a hackeři vydírají dále.

Bezpečnost citlivých zdravotních dat velkého množství uživatelů je v ohrožení. Jedna z předních amerických platforem, Change Healthcare, se po první platbě výkupného ransomwarové skupině AlphV opět stala terčem na mušce kyberzločinců.

Navzdory převodu částky ve výši 22 milionů USD na konci února 2024 zdaleka není z nejhoršího venku. Dceřiná společnost skupiny nyní vyhrožuje, že ukradená data prodá.

Bezpečnostní průšvih začal tím, že lékárny, pojišťovny a další zdravotnické subjekty měly v důsledku útoku omezené možnosti svého fungování. Do vyšetřování incidentu se zapojila Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost, a také FBI. Společnost Change Healthcare mezitím zaplatila vyděračům AlphV požadovanou částku, aby zamezila dalším škodám.

Citlivá data ze zdravotnické platformy Change Healthcare jsou v rukou kyberzločinců – a ti neustále vydírají

Symbol zdravotnických dat a fonendoskop
Kybernetičtí zločinci útočí na zdravotnická data Change Healthcare opakovaně. Ani zaplacení výkupného nezaručilo poškozené platformě, že ukradená data nebudou následně zneužita.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vývoj v celé věci ale nabírá pro postiženou organizaci nepříjemný směr. Filiálka zločinecké skupiny AlphV se domáhá svého podílu na úspěšné realizaci bezpečnostního incidentu a cítí se zrazena. Jako svůj trumf, který chce nasadit, je údajné vlastnictví souboru dat, který má velikost čtyři terabajty.

Patří k nim lékařské a osobní údaje, které mohou být zneužity ke krádežím identity. Na darknetové platformě RansomHub vyděrači zdůrazňují, že Change Healthcare má poslední šanci data ochránit. Pokud se tak nestane, nabídnou je k prodeji.

Mohlo by vás zajímat

Tato nová vlna vydírání dokazuje, jak vysoké je riziko ransomwarových útoků, a také poodkrývá složitost struktur kyberzločineckých organizací, které podobné akce realizují. Také je vidět, že sliby o likvidaci dat a vyloučení jejich pozdějšího zneužití po zaplacení výkupného je třeba brát s velkou rezervou.

Zdroj: The Register
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud