Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pouze tři zákazníci ho chtěli mít: jaký byl největší propadák Microsoftu všech dob

Josef Mika 25.06.2023

Dnes si to lze jen těžko představit, ale v 80. letech se jeden produkt Microsoft prodal pouze jedenáctkrát. A jen tři zákazníci si ho nakonec chtěli nechat.

Kapitoly článku

Microsoft je jednou z největších společností na světě. Jen jeho operační systém Windows používá momentálně více než miliarda lidí. O to kurióznější je příběh operačního systému OS/2 pro Mach 20, který se objevil v roce 1987.

Jak prozradil vývojář Raymond Chen ve svém blogovém příspěvku na konci roku 2022, prodalo se ho pouhých jedenáct kusů. A co hůř: z jedenácti kupujících si software chtěli ponechat pouze tři - osm jich produkt vrátilo poštou zpět.

Největší propadák Microsoftu: K čemu byl určen OS/2 pro Mach 20?

Mach 10 a Mach 20 byly rozšiřující karta pro IBM PC a PC/XT určená k navýšení výkonu tehdejších PC. V podstatě tyto rozšiřující karty měly za úkol nahradit původní procesor počítače (většinou 8088 pracující na 4,77 MHz). Na Mach 10 byla tehdy horká novinka: procesor 8086 s frekvencí 9,54 MHz. Tím jste získali 2× vyšší výkon za mnohem méně peněz než u IBM PC. Karta Mach 10 byla také vybavena portem pro myš, takže jste nemuseli řešit další rozšiřující slot.

ibm-px-xt-color

Rozšiřující karty Mach pro PC/XT a související software se pro Microsoft ukázaly jako naprosté propadáky. Zdroj: Wikipedia/Ruben de Rijcke - CC BY 3.0

Model Mach 20 vycházel ze stejné základní myšlenky jako Mach 10, ale posunul se na vyšší úroveň: měl procesor 80286 s frekvencí 8 MHz, což byl opravdu velký pokrok. A stejně jako Mach 10 měl vestavěný port pro myš. Systém OS/2 byl software speciálně upravený pro tuto kartu.

Jak Mach 10, tak jeho nástupce Mach 20 se však ukázaly být pro Microsoft chybnou sázkou. Není divu, že software pro ně určený se prodával jen zřídka. Podle Chena se navíc u OS/2 vyskytovaly obrovské problémy s výkonem, což dokládají i mnohá internetová fóra tehdejších pamětníků. Prostě zatímco MS-DOS pracoval dobře, OS/2 pro Mach byla tragédie. Časy se (naštěstí) mění.

Zdroj: devblog.microsoft.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme