Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Používáte vyhledávač Bing? Stačilo málo a místo Microsoftu jej mohl vlastnit Apple

Jakub Fišer 29.09.2023
Zdroj: Unsplash

V Americe je právě u soudu gigantický případ, kdy ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje společnost Google v otázce monopolních aktivit. Do sporu zasahuje také Apple, který neprovozuje vlastní vyhledávací engine a na svých produktech (kromě jiného) nabízí i Google.

Kapitoly článku

Jedním ze svědků u soudu by měl být také Eddy Cue, šéf služeb ve společnosti Apple. Ten bude muset vysvětlit, proč Apple nevyvíjí po tolika letech vlastní vyhledávací engine a také vazby, jaké má firma na Google a Microsoft.

Boj o vyhledávač Bing

Agentura Bloomberg však mezitím přinesla zajímavou informaci. Apple podle všeho měl s Microsoftem unikátní spolupráci, kdy Bing zajišťoval vyhledávání na pozadí asistentky Siri a také interního vyhledávacího enginu Spotlight.

Někdy kolem roku 2016 prý měl Microsoft oslovit cupertinskou firmu se zájmem o rozšíření spolupráce – Bing se měl stát výchozím vyhledávačem napříč celým ekosystémem produktů iPhone, iPad a Mac.

Pak se ale stalo něco nečekaného. Apple naopak prodloužil smlouvu pro výchozí vyhledávač s Googlem a co víc, ještě rozšířil předchozí spolupráci na to, že Google nyní zajišťoval také vyhledávání Siri a Spotlight. Tak je tomu i do dnešních dní.

Mohlo by vás zajímat

Apple mohl koupit Bing

Bloomberg se však zmiňuje ještě o jedné zajímavé byznysové kličce. V roce 2020 totiž odstartovalo nové kolo jednání mezi Applem a Microsoftem. Tentokrát však s jinou záležitostí – Apple měl projevit zájem o akvizici služby Bing.

Tyto rozhovory byly údajně „průzkumné“ a „nikdy nedospěly do pokročilé fáze“, uvádí Bloomberg.
Příjmy plynoucí z dohody se společností Google byly klíčovým důvodem, proč jednání společnosti Apple o akvizici služby Bing nikdy nepokročila za tuto fázi.

Pokud jde o samotný soud, americké ministerstvo spravedlnosti, konkrétně antimonopolní oddělení, vyšetřuje společnost Google, která prý měla k pozici největšího vyhledávače na internetu dojít za pomocí ilegálních praktik. Očekává se, že soud poběží zhruba 10 týdnů a vystřídají se u něj zástupci Googlu, Microsoftu, ale i Applu.

Zdroj: Bloomberg, BBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud