Klíčová slova
Do vyhledávacího pole není nutné psát dlouhé formulace nebo snad dokonce otázky s otazníkem na konci. Vyhledávač Google (a také další vyhledávače, jako Seznam či Bing) funguje na principu tzv. klíčových slov.
Pokud tedy například hledáte články o nejnovějším telefonu Samsung Galaxy S23, nemusíte vypisovat celý název. Stačí „Galaxy S23“, mnohdy i jen „S23“. A pokud hledáte reálnou výdrž tohoto telefonu, nemusíte psát celý dotaz: „Jak dlouho vydrží Samsung Galaxy S23 na jedno nabití?“, ale třeba jen „Galaxy S23 výdrž“.
Vyhledávací nástroje
Vyhledávač Google umí několik vychytaných příkazů, které vám pomohou lépe vyjádřit to, co hledáte. Například můžete využít znaménko minus k tomu, abyste vyjádřili, co ve vyhledávání nechcete.
Dejme tomu, že hledáte recept na dort, ale nechcete výsledky s čokoládovým dortem. Napište do vyhledávání „recept na dort -čokoládový“.
Podobně můžete vyhledávat rovnou soubory, třeba typu PDF. Hledáte manuál k pračce, který jste ztratili? Napište jednoduše „pračka Samsung manuál filetype:pdf“.
Zkuste štěstí…
Na hlavní stránce nabízí vyhledávač Google kromě možnosti vyhledávat i tlačítko „Zkusím štěstí“. Víte, co toto tlačítko dělá? Pokud zadáte do vyhledávací kolonky předmět hledání a stisknete na „Zkusím štěstí“, Google automaticky otevře první stránku, která pro vyhledávání vyskočí.
Pokud tedy zadáte například „iPhone 14 Pro“ – ať už si jej chcete pořídit nebo si o něm jen přečíst nějaké informace – Google vás rovnou pošle na oficiální web společnosti Apple, která iPhony vyrábí.