Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Poznáte podvodný web nebo svou životní šanci?

redakce 08.12.2014

Na adresu redakce dorazilo několik dotazů na podvodné e-shopy. Ukážeme vám, jak je poznat od skutečně výhodných nabídek.

S blížícími se Vánocemi přibývá v našich e-mailových stránkách i dotazů, zda vybraný e-shop není podvodný a zda mu můžete důvěřovat. Abychom nemuseli na každý z dotazů odpovídat zvlášť, nabídneme vám průvodce, který vám ukáže, jak poznat internetový obchod s dobrou nabídkou od toho podvodného. To v některých případech nemusí být snadné, protože někdy může být tato hranice velmi tenká. Pojďme se ale podívat na konkrétní obchod, jehož adresu nám zaslal fotbalový fanoušek, který chce pod stromečkem udělat sportujícím dětem radost.

2015-01-eshopy-hlavni-web-nahled

Na první pohled vypadá e-shop atraktivně, ale pokud se pozorně zadíváte na jednotlivé popisky, nelze si nevšimnout chyb – od titulku hovorovou češtinou bez diakritiky (fotbalovy dresy) až po podivné názvy kategorií (Dámské fotbalový dres). Zde očividně pracoval Google translator, což obchodu příliš na důvěryhodnosti nepřidá.Je asi zbytečné zdůrazňovat, že zde chybí jakékoliv certifikáty od domácích autorit – například APEKu.

Dalším krokem by měla být kontrola kontaktů a autorů/majitelů e-shopu.

2015-01-eshopy-kontakt-nahled

Po kliknutí na tlačítko Kontakty zde ale příliš informací nenajdete. E-mailová adresa je opravdu slabou zárukou dobré koupě. V ideálním případě by zde měla být adresa a kontaktní telefon. A jak vypadají obchodní podmínky?

2015-01-eshopy-obchodpodm-nahled

Obchodní podmínky jsou zde skryty pod tlačítkem „Shipment“ a jejich obsah pobaví i největší škarohlídy. Od nadpisu „Návrat politiky“ přes varování „Nenechávejte výrobek po marně.“ až po závěrečné varování „fotbalove-dresy.info udržel konečné právo na interpretaci našich návratové politiky“.

Pokud v rámci firmy platí skutečně úsporná opatření a výsledkem by měla být vaše spokojenost, pojďme se podívat, zda již existují spokojení (nebo naopak podvedení zákazníci). Do vyhledávače stačí jen zadat název webu v uvozovkách a například pojem „podvod“.

fotbal-google-nahled

Ubohé 2 výsledky ze kterých je jedna nepovedená stránka ve WordPresu se špatnou češtinou příliš důvěry nepřidají, na druhé straně zde také neláteří žádný podvedený zákazník. Risknete že budete první?

Dalším krokem by mělo být prověření ceny – samozřejmě že existují oblasti (například aukční portály), kde lze nakoupit luxusní zboží za zlomek ceny, v běžných obchodech se od sebe ale ceny příliš neliší. Když se podíváme na sortiment tohoto obchodu a konkurenci, zjistíme, že jinde jsou ceny zhruba dvojnásobné. Jakým trikem se tomuto e-shopu podařilo dosáhnout tak výhodné ceny?

Pokud vás žádný z výšeuvedených náznaků nevaroval, pojďme se podívat jak by vypadala platba.

2015-01-eshopy-plbrana-nahled

Když si odmyslíme zdeformovaná loga Visa a Mastercard, určitě vás zarazí, že na výběr je zde pouze platba předem – pomocí kreditní karty. To ale u zahraničního obchodu nemuselo být problémem. Pokud jde o seriózní platební bránu, nemusí být tento druh platby překážkou. Po kliknutí na zeměkouli v adresím řádku můžete získat informace o její identitě.

2015-01-eshopy-fotbal-certifikat-nahled

Ovšem když se na tuto „autoritu“ zeptáme Googlu, příliš dobrý obrázek nezískáme:

2015-01-eshopy-reputace-nahled

Pokud bychom tedy shrnuli všechny dostupné informace, nenarazili jsme zde na jedniný náznak důvěryhodnosti:

– chybí důležité kontakty

– chtějí peníze předem

– ceny jsou podezřele nízké

– platební brána nepatří k těm nejdůvěryhodnějším

Kupovat zde fotbalový dres tedy podle našeho názoru není nejlepší nápad.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme