Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pozor, co sdílíte na internetu! Policie postihuje dezinformace trestním stíháním

Jakub Fišer 26.04.2023

Pro někoho to může být překvapení, ale internet je veřejné místo, stejně jako ulice nebo prostor městské dopravy. A i na internetu sleduje případné zločiny policie – žádná virtuální, ale skutečná Policie ČR. Jakmile uzná, že někdo sdílí dezinformaci (například o Ukrajině), neváhá přistoupit k trestnímu stíhání.

Kapitoly článku

Tisková agentura ČTK informovala o tom, že v souvislosti s podezřením na sdílení protizákonných dezinformací Policie ČR zahájila 73 trestních stíhání. Jde zejména o zástupce dezinformačních serverů. Policie však prověřuje i nenávistné komentáře a zmínky a sociálních sítích.

Právě v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině se objevil nárůst nenávistných projevů vůči Ukrajincům a schvalování ruských zločinů na Ukrajině. „K dnešnímu dni je zahájeno sedm desítek trestních stíhání z tohoto důvodu,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Pozor na dezinformace

Na sdílení případných dezinformací byste si měli dát pozor i vy. Sociální sítě jsou totiž nepravdivými hlášeními přeplněné. Stačí, abyste pod svým profilem sdíleli nebo jinak schvalovali nenávistné výjevy, nepravdy, pomluvy a tak podobně a policie se na vás již může zaměřit jako na případného dezinformátora.

Co je to vlastně dezinformace? „Dezinformace je součást propagandy a je definována jako nepravdivá informace, která je záměrně šířena za účelem oklamání lidí,“ zní definice podle Wikipedie.

Pozor byste si ale měli dát i v případě, aby dezinformace nezměnily váš úsudek. Vše si ověřujte z více zdrojů, přičemž zdroje by měly být věrohodné – Česká televize, ČTK, anebo soukromé médium, které korektně pracuje s informacemi, neohýbá je a podobně. Relevantním zdrojem rozhodně není video ze sociálních sítí či řetězový e-mail.

Ilustrační | Zdroj: Freepik

Ilustrační | Zdroj: Freepik

Pravda o Ukrajincích?

Některé znepokojující dezinformace a hoaxy ohledně ukrajinských uprchlíků se policie snaží vyvracet. Například v otázce kriminality. V případě Ukrajinců se prý vloni zvýšila o 0,6 %, což je podle Vondráška vzhledem ke zhruba 330 000 v Česku zaregistrovaných uprchlíků „velice málo“.

Dále se velmi často debatuje (a nadává) o počtu válečných uprchlíků v Česku. Ředitelka ministerského odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná řekla, že cizinců je v Česku 1,1 milionu, což je desetina populace. V posledních deseti týdnech se podle Novotné změnila struktura ukrajinských uprchlíků. Přichází jich 2000 až 2500 týdně, polovinu z nich tvoří běženci v ekonomicky aktivním věku, kteří do Česka míří za prací.

Ministerstvo vnitra údajně chystá také novelu trestního kodexu a trestního řádu, kterým by se upravila využitelnost zpravodajských informací v trestním řízení a trestnost působení ve prospěch cizí moci, tedy takzvaného civilního vyzvědačství. V této souvislosti se velmi často zmiňuje také tzv. pátá kolona ruské propagandy.

Zdroj: Wikipedia, ČTK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme