Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na levné prodlužovačky! Inspekce zakázala tyto čtyři, můžete je mít doma

Jakub Fišer 11.04.2023
info ikonka
Zdroj:

Česká obchodní inspekce (ČOI) rozhodla o zákazu prodeje a distribuce některých prodlužovacích kabelů na českém trhu. Tato opatření mají chránit spotřebitele před nebezpečnými výrobky, které mohou způsobit vážné úrazy nebo dokonce požáry. Velkou část z těch zakázaných možná máte doma.

Kapitoly článku

Prodlužovací kabel, prodlužovačka, bývá tím nejlevnějším doplňkem k vaší televizní stěně nebo pracovnímu stolu s počítačem. Přitom byste na právě takovém produktu moc šetřit neměli, protože v případě nekvalitního výrobku může dojít k tragédii – zkratu či dokonce požáru.

ČOI provedla v minulém roce kontrolní akci zaměřenou na bezpečnost prodlužovacích kabelů. Cílem kontrol bylo zjistit, zda hospodářské subjekty dodržují platnou legislativu. Inspektoři ČOI uskutečnili 45 kontrol (38 distributorů, 5 výrobců, 2 dovozci), u kterých monitorovali hned 46 výrobků. 

Inspekce zjistila porušení právních předpisů u 26 hospodářských subjektů, které u 25 výrobků nedodržely právní předpisy: u 22 výrobků se jednalo o nedostatky v průvodní dokumentaci nebo označení výrobku, z toho 8 výrobků nebylo opatřeno bezpečnostními informacemi v českém jazyce a 14 výrobků nebylo označeno identifikačními a kontaktními údaji o výrobci či dovozci.

Pozor na tyto prodlužovací kabely

To jsou však spíše právní nedostatky, které reálně nemusí ohrožovat finální spotřebitele. ČOI také provedla odběry 7 typů výrobků, které byly předány k odbornému technickému testování. Po celkovém posouzení všech vzorků, tedy včetně značení a průvodní dokumentace, byly vyhodnoceny jako nevyhovující tyto 4 vzorky:

  • prodlužovací přívod ZENITECH Ref. 189562
  • prodlužovací přívod MUNOS BASIC PUK4
  • prodlužovací přívod SOLIGHT PP10
  • prodlužovací přívod BEMKO NA3GU1M

Pokud některou z těchto prodlužovaček máte doma, raději ji přestaňte používat. Inspekce u těchto čtyř kusů objevila bezpečnostní rizika na úrovni nízká. To znamená, že riziko zkratu či požáru je sice nízké, ale je tu.

ČOI uložila distribuční síti zatím hned 19 pokut v celkové hodnotě 159 000 Kč, další pokuty jsou na cestě, proces ale zatím neprošel správním řízením. 

Zdroj: Česká obchodní inspekce Tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme