Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na záměnu: Windows pro ARM je tak trochu něco jiného – v čem a na co byste měli být opatrní

Jiří Palyza 25.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Systém Windows tradičně běží na počítačích s procesory architektury x86/x64. Nedávno však Microsoft uvolnil verzi systému, která je kompatibilní i se zařízeními s procesory ARM. V čem se liší a na co bychom si měli dávat pozor, aby nedošlo k záměně.

Kapitoly článku

Jako uživatelé Windows velmi pravděpodobně pracujete s klasickou verzí x86. Procesory od AMD a Intelu se během několika let rozšířily a vytvořily standard architektury, pro kterou byl Windows po mnoho let optimalizován. A spousta výrobců na této architektuře stavěla své modely stolních PC a laptopů.

Platforma ARM má však zcela odlišnou architekturu instrukční sady, kterou systém Windows dlouho podporoval jen zpola. To se změnilo před několika měsíci, kdy Microsoft začal prodávat své první počítače s označením "Copilot Plus", které jsou založené na Snapdragonu X.

Co si ale mnoho uživatelů neuvědomuje a je dobré na to myslet: i když Windows na těchto laptopech vypadá úplně stejně jako systém, který používáte doma už mnoho let, je založen na zcela jiném technickém základu. To má některé vedlejší účinky, které je dobré vědět.

Co se skrývá za systémem Windows pro ARM

Webová aplikace informující o kompatibilitě aplikací s Windows on ARM
info ikonka
Zdroj: Worksonwoa.com
Webová aplikace nabízí informace o tom, které programy lze spustit v systému Windows for ARM.

Pokud jsme se doposud v našich článcích zmiňovali o systému Windows, měli jsme snad jen kromě několika vzácných výjimek v posledních dnech na mysli verzi x86. Ta je součástí i souborů ISO, které si můžete stáhnout z internetových stránek Microsoftu a použít je například k upgradu z Windows 10 na Windows 11.

Aby ale systém Windows mohl běžet na platformě ARM, musel pro ni Microsoft vytvořit vlastní kompatibilní verzi. Ta se nazývá Windows on ARM (WoA) a na první pohled vypadá jako normální Windows 11 a poskytuje také známé funkce.

Tyto dvě verze, tedy x86 a WoA ale nejsou zaměnitelné. Na klasickém domácím PC, které je zpravidla osazené CPU od AMD nebo Intelu, WoA nespustíte a stejně tak je to v případě x86 a počítače "Copilot Plus" s architekturou ARM.

Mohlo by vás zajímat

Existují ale i další rozdíly. Důležitá je následující souvislost: programy, které jsou vyvinuté pro Windows x86, prozatím na WoA nepoběží. Protože by ale Windows bez programů byl vcelku k ničemu, poskytuje Microsoft emulátor.

Emulační vrstva je do WoA integrována pod názvem "Prism". Umožňuje v prostředí WoA instalovat a spouštět programy, které nebyly přímo vyvinuty pro ARM.

Emulace je ale vždy berlička a má svá omezení. Programy v jejím prostředí sice spustíte a můžete je používat, ale ne naplno se všemi jejich možnostmi a funkcemi. Navíc ne každý program si s emulační vrstvou Prism poradí.

Mohlo by vás zajímat

Dobrou zprávou je, že verzi svého softwaru také pro ARM nabízí stále více vývojářů. Pokud tyto nativní verze používáte, nemusíte se již v nových Windows on ARM potýkat s omezeními, která s sebou emulace přináší.

Pomocí interaktivního webového katalogu si můžete zkontrolovat, které programy vám v prostředí Windows on ARM poběží.

Omezení se vztahují také na ovladače a zabezpečení

Laptopy Copilot Plus
info ikonka
Zdroj: Microsoft
Nové počítače "Copilot Plus" jsou vybaveny chytrým hardwarem, ale systém Windows on ARM se opírá o zcela jinou technologii.

Ovladače jsou také software, i když se jedná o systémovou specialitu. Pro Windows je obvykle charakteristická vynikající podpora hardwaru. Téměř žádný výrobce zařízení si nemůže dovolit vynechat systém Windows a vzhledem k celosvětovému rozšíření systému je to i pochopitelné.

V případě systému Windows on ARM je ale situace jiná. Může se stát, že nenajdete ovladač pro konkrétní zařízení, které běží na WoA. Je to proto, že přizpůsobení ovladačů vyžaduje další vývoj a distribuce této verze Windows zatím není příliš rozšířená. To se možná brzy změní, ale v současné době se můžete rychle dostat do slepé uličky.

Mohlo by vás zajímat

Totéž platí pro systémový software, kam patří například antivirové skenery. Součástí WoA je samozřejmě také Defender, který se stará o bezpečnost uživatelů. Výběr alternativ je však stále poměrně omezený. Na to nejsou uživatelé Windows zvyklí, protože obvykle mají k dispozici širokou nabídku bezpečnostního softwaru.

Další omezení, například pro hry a starší součásti systému Windows, Microsoft popisuje na samostatné stránce podpory pro systém Windows on ARM.

Je proto důležité si uvědomit, že i když Windows na platformě ARM vypadá úplně stejně jako „normální“ Windows 11, existují rozdíly. Pokud se s tím dokážete smířit, pak vzhůru k používání nových zařízení.

Zdroj: Worksonwoa.com, Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme