Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Prevence a kybertest: zábavný kvíz s praktickými tipy navíc

Pavel Trousil 13.07.2021

Kriminalita se přesouvá z ulic na internet, ale toto nebezpečí je ze strany veřejnosti stále značně podceňováno. Z těchto důvodů navázala Česká bankovní asociace v oblasti kyberbezpečnosti spolupráci s Policií ČR a společností ESET. Společně startují preventivní „Kyberkampaň“ s hlavním heslem „Cílem útočníka můžete být i vy!“.

Stěžejním prvkem kampaně je webová aplikace Kybertest.cz. Jedná se o speciálně připravený on-line interaktivní kvíz s 10 otázkami, respektive obrázky. Jejich prostřednictvím si může uživatel otestovat, zda při reálně vypadajících simulacích zvládne rozpoznat podezřelé prvky naznačující, že se stal terčem online podvodníků. Kvíz mu v závěru nabídne výsledky a porovnání s ostatními účastníky, případně více informací k problematice. Najde zde také nejčastější hackerské triky a desatero bezpečnosti.

Kybertest byl součástí průzkumu, který se zaměřil na chování Čechů v on-line prostředí. Zúčastnilo se ho více než 1800 osob starších 18 let s přístupem k internetu a provedla jej agentura SC&C v prosinci 2020. Celková průměrná úspěšnost Čechů v testu byla 43 procent.

Bezpečností tip České bankovní asociace : Přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, údaje z platebních karet ani potvrzovací kódy z SMS zpráv žádná banka po svých klientech nikdy nepožaduje! A už vůbec ne po telefonu, v e-mailu, SMS zprávě nebo přes sociální sítě. Jakýkoli takovýto požadavek je pokusem o podvod, a proto na něj nereagujte a informujte banku.

Pro bezpečný pobyt v kyberprostoru platí těchto pět základních zásad

prevence-a-kybertest

| Zdroj: Kybertest.cz

  1. Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty . Banky se na ně opravdu NIKDY neptají, a to ani telefonicky, ani e-mailem, ani SMS či jinými zprávami. Zároveň nikdy neposílají odkazy na weby, kde jsou údaje vyžadovány! Ani Policie ČR nikdy občany nevyzývá k provádění bankovních transakcí nebo poskytování osobních údajů dalším osobám!
  2. Nereagujte na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze skutečně v ohrožení, banka by již zareagovala dávno a bez vaší pomoci.
  3. Nezadávejte a ani v žádné aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
  4. Mějte aktualizovaný software a antivirus v PC i telefonu. Aplikace stahujte jen z oficiálních zdrojů a nedávejte jim více oprávnění, než potřebují.
  5. Buďte vždy v pozoru, nenechte se zviklat ani nalákat. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte Policii (158).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme