Přejít k hlavnímu obsahu

Příliš krátký nabíjecí kabel: tento trik s mobilním telefonem se vám může vymstít

Josef Mika 17.01.2025

Kabely dodávané s novými mobilními telefony jsou poměrně krátké. V závislosti na umístění vaší obvykle používané zásuvky to může být problém – trik z internetu to řeší, ale může to být také drahá past.

Kapitoly článku

Pokud máte u mobilního telefonu příliš krátký nabíjecí kabel, někdy pak není možné odložit zařízení na vhodné místo, když je zásuvka příliš daleko/vysoko. To je problém zejména u zásuvek umístěných výše na stěně, protože smartphone by pak za kabel jednoduše visel dolů.

Přestože lze mobilní telefon tímto způsobem bez problémů nabíjet, kabel se pod tíhou zařízení ohýbá a mohl by se při takovém dlouhodobém používání poškodit.

Trik se smyčkou z internetu má pomoci, ale toto řešení má svá úskalí a může se vám i prodražit.

Zásuvka vysoko, kabel krátký 

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: Chip
Po umístění mobilního telefonu do první smyčky přehoďte horní smyčku přes nabíječku.

Pokud nemáte jinou možnost než nabíjet mobilní telefon ve vysoké zásuvce, může být kabel příliš krátký. Někteří uživatelé se snaží smartphone umístit na horní stranu zapojeného napájecího adaptéru – i ten však musí mít dostatečnou plochu a oporu.

Další variantou je trik se smyčkou. Kabel se obtočí kolem spodní části zařízení a horní smyčka se zavěsí na napájecí jednotku. Tím by se měla hmotnost lépe rozložit. Nicméně i toto nastavení je poněkud vratké. Při našem vlastním pokusu byl problém jakýkoliv těžší smartphone, který je navíc většinou poměrně hladký, správně vyvážit. S pogumovaným pouzdrem je to pak výrazně snazší.

Řada obchodů také nabízí levné držáky pro nabíjení telefonů ze zásuvek.

Zrádný trik, který vás může přijít draho

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: Chip
Náš vlastní pokus ukazuje, že kabel je i ve smyčce stále napnutý. Navíc hrozí jeho sesmeknutí z nabíjecího adaptéru.

Problém, který má smyčka řešit, však zůstává z velké části nezměněn. Kabel se u síťového adaptéru stále ohýbá a natahuje směrem dolů. Není divu, protože horní část smartphonu leží právě na této části smyčky a vytváří tah směrem dolů.

Během našeho testu jsme zaznamenali dvě hlavní rizika: za prvé, kabel snadno rychle sklouzne přes hladkou horní stranu nabíječky, za druhé, samotný mobilní telefon se občas rychle uvolní ze smyčky. V obou případech se konstrukce rozpadne a smartphone se naplno zavěsí za kabel. Celou vratkou konstrukci může zničit i bouchnutí dveří nebo jiné mírné otřesy v bytě/kanceláři.

Pokud se při tom ještě nabíječka vytrhne ze zásuvky, může zařízení dopadnout na zem téměř bez zabrzdění a dojít k poškození (na telefonu se mohou objevit škrábance nebo praskliny). Vypadá to, že by dokonce bylo rozumnější nechat mobilní telefon jednoduše viset na dlouhém kabelu, protože výška pádu by pak byla mnohem nižší.

Lepší je použít tašku nebo sáček

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: Chip
Sice to nevypadá nijak profesionálně, ale v sáčku lze mobilní telefon nabíjet ve vysoké zásuvce mnohem bezpečněji.

Internetový trik se smyčkou se samozřejmě týká nabíjení zařízení, když nemáte po ruce žádné jiné nástroje. Často ale pomůže malý plastový sáček a následující postup:

  1. Zapojte nabíjecí kabel do mobilního telefonu.
  2. Umístěte zařízení do sáčku kabelem směrem nahoru.
  3. Prostrčte nabíječku skrz úchyty sáčku (pokud je má), případně prsty opatrně vytvořte díry v igelitu.
  4. Zapojte nabíječku do zásuvky.
  5. Zavěste tašku/sáček s otvory přes síťový adaptér v zásuvce.

Mohlo by vás zajímat

To znamená, že kabel už není napínán, sestava se podaří umístit na první pokus a snižuje se také riziko pádu. Uvedené řešení sice nevypadá příliš profesionálně, ale v případě nouze funguje a nic vás nestojí.

Zdroj: redakce Chipu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme