Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Připravovaný headset od Apple s podporou virtuální reality by měl umět i 3D zvuk: tvrdí to nejnovější únik

Jiří Palyza 13.02.2023

Podle nejnovějších informačních úniků Apple vybaví svou připravovanou náhlavní soupravu s podporou virtuální a rozšířené reality také funkcí 3D zvuku. Naznačuje to nedávno objevený patent.

Kapitoly článku

Webu Patently Apple se podařilo zjistit, že výrobce požádal o patent na řešení immersive videa pro svůj připravovaný headset. Obsah je pro uživatele tvořen a prezentován tak, že si připadá jako by se nacházel uvnitř děje a je promítaným prostředím obklopován.

Příslušné americké úřady patent schválily a zveřejnily jej pod číslem US 11570417 B2.

Podle patentu může být video typu immersive uživateli prezentováno trojrozměrně. Toto řešení má být součástí náhlavní soupravy pro virtuální nebo rozšířenou realitu.

Popis naznačuje, že patent se týká headsetu Apple Reality Pro, který má být na trh uveden ještě v letošním roce. Podle Apple by to ale také mohlo být jakékoliv zařízení, "nakonfigurované tak, aby bylo nositelné a zobrazovalo vizuální údaje".

Nabídne novinka Apple Reality Pro skutečně 3D video?

metaheadset

Nový VR/AR headset by Apple mohl představit už na jaře 2023. Jeho očekávaná cena je ovšem dvojnásobná v porovnání s podobnými soupravami, například od Mety. | Zdroj: Arthur Edelmans/Unsplash

Patentová dokumentace popisuje, že do rozsáhlého prostředí se promítá pouze vybraná část vizuálního obsahu. Pro zobrazení části immersive videa lze vybrat průzor. Na uživatele by to mělo působit dojmem, že se nachází v prostorovém videu. Pokud změní směr pohledu nebo pohne hlavou, obraz se přizpůsobí.

Aby to bylo možné, jsou podle popisu senzory headsetu konfigurovány tak, aby sledovaly polohu anebo orientaci hlavy uživatele ve více rozměrech.

Senzory by měly být schopné detekovat, že uživatel pohybuje hlavou ve více osách nebo ji otáčí, a také různé náklony.

Podle agentury Bloomberg by headset Reality Pro měl při svém uvedení stát přibližně 3000 USD, což je při dnešním kurzu odhadem 67 000 Kč. Není to málo a ve srování s konkurenčními zařízeními, například od Mety, je to dvojnásobek.

Zdroj: Patently AppleBloomberg


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud