Kdykoliv si uživatel zobrazí důležitá data na displeji svého počítače, existuje riziko, že budou vizuálně „kompromitována“ a, třeba i bezděčně, zveřejněna a zneužita. A to nejen při použití notebooku či tabletu ve veřejných prostorách, ale i na monitorech stolních počítačů ve kancelářích. Neoprávněnému sledování informací na cizím monitoru notebooku, netbooku, tabletu či stolním počítači zabraňují právě tzv. privátní filtry, což jsou buď tmavé či nově představené zlaté ochranné fólie.
Obraz monitoru pak vidí pouze osoba sedící přímo před ním. Ostatní vidí na displeji, v závislosti na typu filtru, pouze jednolitou tmavou či zlatou plochu. Zlatý filtr 3M, který při bočním pohledu namísto obrazu monitoru ukazuje pouze zlatou barvu, má podle výrobce oproti černému privátnímu filtru o 14 % vyšší jas.
Filtry lze snadno nasadit i sejmout. Pro jejich upevnění se nepoužívají rámečky, ale plastové úchyty, které se připevní po stranách displeje notebooku. Filtr pak stačí zasunout nebo vytáhnout v případě, kdy je třeba prezentovat informace dalším lidem. Privátní filtry 3M existují různých rozměrech. Stačí jen znát čistou úhlopříčku displeje a poměr jeho stran.
Doporučené koncové ceny privátních filtrů 3M jsou stanoveny od cca 700 Kč za tmavý bezrámový filtr pro úhlopříčku 8,9“ až po cca 3000 Kč za úhlopříčku 30“. Zlaté bezrámové privátní filtry 3M stojí od cca 800 Kč za úhlopříčku 8,9” až po 2300 Kč za 19“ formát filtru. Rámové odlehčené filtry, určené pro stolní monitory, lze zakoupit v cenách od cca 3000 Kč za úhlopříčku 17“ až po 6500 Kč za úhlopříčku 24 palců. Filtry pro nejrozšířeněji používané notebooky s úhlopříčkou displeje 15“ je možné pořídit kolem 1400 Kč (tmavé) a cca 1700 Kč (zlaté).
Nové zlaté privátní filtry pro přenosné i stolní počítače, zajišťující soukromí dat na monitoru, uvedla na český trh společnost 3M. Zároveň byla snížena i cena základní tmavé řady filtrů.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit
video
5 foto
video
Doporučujeme
doporučujeme
Novinky
- Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém
- Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení
- Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci
- Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují
Testy a žebříčky
bezpečnost
- Dostala "deset z deseti": pozor na novou bezpečnostní chybu Windows – může vám způsobit vážné problémy
- Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností
- Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy
- Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva