Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pro milovníky starých desek:380 tisíc skladeb ze starých LP ke stažení

Josef Mika 30.12.2022

V internetovém archivu najdete ke stažení více než 380 000 digitálních nahrávek ve vysoké kvalitě s uklidňujícím staromilským praskáním vinylových desek – to vše zdarma.

Sbírka obsahuje více než 380 000 desek, převážně z let 1900-1960. Všechny tituly byly zdigitalizovány a nyní jsou zdarma k dispozici na archive.org.

Hudební nahrávky pro každého

Dlouho před streamovacími službami, jako jsou Spotify, Deezer nebo Tidal, existovala CD a ještě předtím desky. I když je dnes vinyl v audiofilských kruzích opět populární, o tom, že se gramofon dá roztočit na různé otáčky, ví stále jen pár zájemců. Pro LP desky se používalo 33 otáček za minutu a pro singly 45 otáček za minutu - některé gramofony uměly přehrávat i šelakové desky rychlostí 78 otáček za minutu. Dnes se takové nahrávky prodávají za sběratelské ceny.

Internetový archiv nyní digitálně zpracoval řadu takových hudebních rarit a zpřístupnil je ke stažení. Mezi nimi jsou světoznámí zpěváci jako Enrico Caruso, Count Bassie nebo Frank Sinatra. V archivu najdete velikány jako Bing Crosby, Elvis Presley, Judy Garland, Duke Ellington, The Andrews Sisters, Louis Armstrong, ale také několik poměrně neznámých skupin jako The Chantels nebo The Four Tones.

internetarchiv

V internetovém archívu můžete vyhledávat mezi tisíci starých desek, včetně řady českých a slovenských titulů. Zdroj: Internet Archive.org

Obrovský hudební archiv: Jak stahovat vzácné nahrávky

Na webové stránce archive.org můžete ve vyhledávacím poli zadat různé výrazy - například jméno interpreta nebo slovo z názvu skladby. Zadáte-li například „Edith Piaf“, zobrazí se momentálně 125 výsledků.

Pokud si nyní chcete poslechnout některou ze známých písní, například „La Vie en Rose“, jednoduše vyberte požadovanou nahrávku kliknutím myší. Následně kliknutím na symbol „Play“ spusťte přehrávání skladby. V seznamu najdete další nahrávky písně, ale každá z nich byla upravena jiným způsobem.

Pokud si chcete písně stáhnout, najdete na příslušné stránce nahrávky informační okno s názvem „Download Options“ s modře zvýrazněnými odkazy. Pokud kliknete na „24Bit Flac“, jsou nahrávky ke stažení nekomprimované a nezpracované nebo s příslušnými funkcemi filtru.

Různé skladby jsou k dispozici ke stažení zdarma v různých úrovních kvality a v různých formátech.

gramofon

Velké úsilí: desky byly digitalizovány na tomto přehrávači. Obr.: Internet Archive.org

Poslouchejte světoznámé umělce v nezkreslené podobě

Od zpracovaných nahrávek neočekávejte kvalitu CD, což znamená, že při přehrávání některé z desek se praskání a praskání prostě nevyhnete. Díky různým možnostem nahrávání však můžete jasně slyšet rozdíl, který způsobuje použití různých filtrů. Pokud se vám to líbí, můžete zkusit použít zvukový software, jako je například  Audacity, a dále zlepšit kvalitu zvuku.

 Ale kdo z nás by si občas rád neposlechl staré skladby, jako je tato. V porovnání se současnými měli umělci v první polovině minulého století k dispozici mnohem méně technických pomůcek pro manipulaci s nahrávkami. Proto vás možná uklidní, když v našem „sterilním“ zvukovém světě nebude znít všechno vždy dokonale. Ať žije praskání!


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme