Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Proč byste si rozhodně neměli brát telefon na dovolenou?

Jakub Fišer 27.07.2022

Léto je čas dovolených. Pokud vyrážíte na tzv. plnotučnou dovolenou, tedy plánujete si na týden nebo dva dát úplný odpočinek od práce, nejspíš přemýšlíte, jestli s sebou vzít počítač. My radíme nikoliv – a nechte doma rovnou i mobilní telefon. Proč?

Digitální detox

Odpočinek od všech možných technologií, internetu, zpráv ze světa a tak podobně je něco, co si v běžném provozu neumíme představit (a hlavně nemůžeme dovolit). Část z vás potřebuje mobilní telefon k práci – vyřizujete na něm agendu, voláte, chatujete v terénu. Na dovolené vás ale práce nemá trápit, takže telefon skutečně nepotřebujete.

A poděkuje vám i vaše zdraví. Z ustavičného hledění do displeje vás totiž mohou bolet oči, hlava, ale i záda a za krkem. Proč si tím kazit dovolenou? A pokud vám hlas v hlavě říká, že pohodlně se dopravit do Chorvatska, Itálie, nebo třeba jen na Slovensko bez smartphonu nejde, tak tomu psychologové říkají kognitivní disonance – raději upravíte svůj pohled na věc, než abyste změnili své chování.

Zbavíte se stresu

telefon léto dovolená

Jak to máte vy, berete si na dovolenou mobil? | Zdroj: Bruno Gomiero / Unsplash

Ruku na srdce, telefon je pro většinu z vás cenná, hodnotná věc. A to nejen kvůli svým schopnostem, ale kvůli pořizovací ceně. Bojíte se, aby vám někde neupadl, někdo vám ho neukradl a tak podobně. Nebylo by ale lepší nic takového na dovolené neřešit?

Bez telefonu možná budete nějakou dobu vnímat jistý vnitřní neklid, spojený s efektem FOMO (fear-of-missing-out; česky strach, že o něco přijdete). Jakmile ale ten opadne, budete maximálně v klidu. A hlavně si budete užívat mnohem více bez nutnosti každou chvíli zkontrolovat displej mobilu.

Vzpomínky zůstanou

Někteří argumentují tím, že na dovolené telefon používají primárně k focení. Ano, to dává smysl. Ale není lepší si zážitky užít z první ruky a zapsat si je do vlastní paměti, ne do paměti telefonu? A pokud opravdu potřebujete fotit, co takhle oprášit váš starý analog, polaroid nebo třeba digitální kompakt. Fantazii se meze nekladou.

Čím nahradit další funkce telefonu?

  • Namísto navigace v mobilu použijte standardní autonavigaci – většina moderních aut nabízí i vlastní navigační systém v infotainmentu.
  • Namísto aplikace na počasí se zeptejte na recepci v hotelu, v restauraci nebo si kupte noviny.
  • Namísto poznámek v telefonu využijte osvědčenou klasiku – papír a tužku.

Zdroj: Autorský text, A Few Shortcuts


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud