Displej a obnovovací frekvence
Základní model iPhone 14 dostal i s cenou vysoko nad hranici 20 tisíc korun shodný displej jako loňský model iPhone 13. Sice je to velmi kvalitní OLED panel s přídomkem Super Retina XDR, nicméně postrádá jednu zásadní technologii – vyšší obnovovací frekvenci 120 či alespoň 90 Hz. Novinka má pouhých 60 Hz a v tomto klání se tak nerovná ani androidovým telefonům za 6 tisíc korun.
Loňská čipová sada
Pokud chcete za své peníze dostat to nejlepší, iPhone 14 to letos nesplňuje. Uvnitř hliníkového monolitu našel místo procesor A15 Bionic. To je stejný čipset, který byl užit u iPhonu 13 a vylepšení výkonu moc nečekejte; ačkoliv Apple tvrdí, že navýšil počet grafických jader ze 4 na 5.
Můžete sice namítat, že výkonu má i tak dost a stále jej lze srovnávat s konkurencí v podobném cenovém rozmezí. A máte samozřejmě pravdu. Ale jak zaznělo v úvodu – pokud chcete to nejlepší, musíte připlatit za iPhone 14 Pro (Max) s čipovou sadou Apple A16 Bionic.
iPhone 14 vypadá kupodivu stejně jako iPhone 13 | Zdroj: Jeremy Bezanger / Unsplash
Nedostatek inovací oproti loňsku
Toto je vcelku zásadní problém. Ponechme nyní stranou iPhone 14 Pro, který skutečně přišel s několika zajímavými vylepšeními. Základní model iPhone 14 vypadá stejně jako předchůdce, většinu výbavy má stejnou jen s lehkým vylepšením a odlišuje se snad jenom cenou a novou barevnou variantou.
Vysoká cena
Tento bod budiž úzce spjat s tím předešlým. Ačkoliv iPhone 14 přináší oproti svému loňskému sourozenci skutečně jen kusé inovace, neváhal na něj Apple umístit meziročně o 1500 Kč vyšší cenovku. Ač to zní vcelku ostře – je na pováženou, jestli se nový iPhone 14 za 26 490 Kč včetně daně vyplatí. My říkáme, že minimálně oproti loňské generaci rozhodně ne.