Předběžným opatřením Zemského soudu v Düsseldorfu, vydaným na základě podání od Applu, se Samsung Galaxy Tab 10.1 nesmí v Evropské unii prodávat — pod hrozbou pokuty až čtvrt milionu eur nebo až dvou let odnětí svobody.
Opatření platí pro celou unii, jelikož bylo vydáno na základě zapsaného průmyslového vzoru Společenství, a to vzoru číslo 000181607-0001. Tedy vůbec ještě nejde o patenty. Patentové spory je v Evropě dosud nutno řešit na úrovni národní, v každé členské zemi zvlášť. Jak shledáte na potvrzení zápisu vzoru, jde prostě o vzhled a provedení tabletového počítače, jenž tudíž podle evropského práva nesmí být napodobován! To vůbec podněcuje k zamyšlení, zda takto široká ochrana slouží a prospívá společnosti…
Opatření neplatí jedině pro Nizozemí, kde Apple podal žalobu odděleně, prý pro odlišnost v právní úpravě hospodářské soutěže mezi Nizozemím a Německem. Slyšení v Haagu se koná dnes. A Galaxy Tab 10.1 se tam zatím prodává.
Zemský soud v Düsseldorfu má v Evropě tu pověst, že ochotněji než jiné soudy vychází vstříc těm, kteří se domáhají ochrany duševního vlastnictví, a tak je u něj prý podávána celá polovina žalob na ochranu duševního vlastnictví v EU.
Samsung zatím musil odložit uvedení Galaxy Tab 10.1 v Austrálii, až do tamějšího vyřešení sporu. Teď má utrum v Evropě — ledaže se mu podaří domoci se zrušení opatření. Žalobě od Applu čelí už od dubna v USA; tam se spor týká jak „napodobování“ iPadu, tak iPhonu, a prozatím Apple zastavení prodeje nedosáhl. Obdobné žalobě tam čelí také HTC.
Jak vysvětluje Florian Mueller, v Německu je oproti USA poměrně snadné dosíci předběžného opatření. Soud nemusí zvažovat další okolnosti jako v USA, stačí samo údajné narušení duševního vlastnictví. Samsung dokonce o podání ani nevěděl a neměl možnost se k němu vyjádřit předem. Na druhou stranu, kdyby Samsung nakonec vyhrál a Apple prohrál, musil by Apple uhradit vzniklou škodu.
Jenže spor se patrně povede dlouho, a navíc je varováním všem ostatním, kteří by se rádi prosadili s tablety. Samsung se zatím brání protižalobami na Apple, podanými v Německu, v USA, v Japonsku a v Korei.
Ve zvráceném světě takzvané ochrany duševního vlastnictví, kde se jednoho modelu smartphonu může týkat až čtvrt milionu různých patentů, jak prohlašuje Google na blogu, to chodí tak, že každý musí mít na každého něco, a pokud se vzájemně drží v šachu, mohou se vyrovnat a poskytnout si licence.
Androidu rozhodně nepomohlo, že Google nedávno projel aukci patentového porfolia Nortelu, na které za ně konsorcium společností Apple, Microsoft, RIM, EMC, Ericssson a Sony zaplatilo čtyři a půl miliardy dolarů! Google (na jehož stranu se přidal Intel) byl ochoten jít nejvýše na čtyři miliardy.
Google odmítá za patenty přeplácet — hlavně proto, že nemůže. Jelikož hrozba Androidu spojila dávné soky Apple a Microsoft, dají tyto dvě společnosti dohromady několikrát více volné hotovosti než Google — proti nim nemá ani Google šanci.
Google a Android zatím prý zachraňuje to, že americké právo zakazuje využívání patentů k potlačování hospodářské soutěže — vláda může nařídit poskytnutí licencí za slušných podmínek.
Evropské průmyslové vzory se zdají být navrženy tak, aby soutěž potlačovaly. Ledaže se právníkům Samsungu podaří dokázat opak.