Používá Tor, prostřednictvím kterého se také můžete pohybovat v darknetu.
Většina uživatelů používá standardní browsery, jakými jsou Chrome a Firefox. Existují ale alternativy, které toho dokážou mnohem více. Dobrým příkladem je prohlížeč Brave. Stejně jako mnoho jiných alternativ vychází ze základů Chromia a proto je poměrně rychlý. Kromě toho nabízí dobrou podporu aktuálních webových standardů, takže při běžném každodenním surfování nenarazíte na žádná omezení.
Jedním z hlavních rozlišujících prvků ve srovnání se známými prohlížeči je silný důraz na ochranu privátní oblasti uživatele. Za tím účelem nabízí soukromý režim a k tomu používá podporu Toru. Také při standardním prohlížení browser Brave automaticky blokuje cookies a zobrazování reklam. Důvěryhodné stránky můžete přidat do whitelistu tak, že deaktivujete adblocker pro tuto stránku pomocí ikony Brave na vyhledávací liště .
Bezplatný prohlížeč Brave automaticky blokuje reklamy a nástroje pro sledování, aby urychlil surfování na webu.
Soukromý režim jak má být
Soukromý režim v prohlížečích jako Chrome, Firefox a dalších je poněkud zavádějící. Neučiní nikoho při prohlížení webu neviditelným, jen zaručí, že na počítači nezůstanou po surfování žádné stopy. Mnoho uživatelů si ale představuje něco úplně jiného. Prohlížeč Brave soukromý režim rozšířil.
Uživatelé mohou explicitně otevřít nové okno soukromého režimu s podporou známé sítě Tor. To je síť pro anonymizaci, která skrývá internetové aktivity uživatelů. Doposud jste k tomu potřebovali rozšíření prohlížeče, nebo nainstalovali Tor Browser.
Prohlížeč Tor umožňuje anonymní surfování na internetu pomocí prohlížeče Firefox s otevřeným zdrojovým kódem.
Jednoduché ovládání
Poznávací znamení: okna Toru jsou barevná.
Tato funkce významně Brave Browser vylepšuje. S prohlížečem můžete normálně surfovat po internetu a v případě potřeby snadno otevřete soukromé okno s podporou Toru. Stačí kliknout na ikonu nabídky na pravé straně panelu vyhledávače a vybrat možnost "Nové soukromé okno s Torem". Následně se otevře okno, které se od normálního režimu liší svou barvou.
Jednou z možností uplatnění Brave Browseru jsou například WiFi hotspoty na dovolené. Prostřednictvím standardního postupu se přihlaste k aktivnímu bodu WiFi a poté otevřete okno s podporou Tor pro soukromé surfování. Tím dojde ke skrytí IP adresy a zašifrování datového přenosu.
Konfigurace je naprosto jednoduchá, možnosti přizpůsobení konfigurace Tor nejsou k dispozici. Pokud otevřete nové okno s podporou Toru, zobrazí se vám krátký popis včetně možných vedlejších účinků, jako např. pomalé reakce nebo problémy s webovými stránkami.
Skutečná přidaná hodnota
Uvolnění první finální verze je pro Brave velkým krokem správným směrem. Verze řeší mnoho kritizovaných věcí z beta verze. Ve výchozím nastavení je předem instalován anonymní vyhledávač DuckDuckGo a důvěryhodné weby lze přidat na whitelist adblockeru.
Přestože lze velké prohlížeče Chrome a Firefox pro vyšší ochranu uživatele dodatečně vybavit instalací doplňků, silnou ochranu soukromí nabízí Brave Browser jako standard a poskytuje hladkou a bezproblémovou integraci s Torem. V tomto ohledu Brave nabízí skutečnou hodnotu a je užitečnou alternativou k lídrům Chrome a Firefox.