Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Prokletí moderní doby: jak mobilní telefon ničí váš milostný život?

Jakub Fišer 23.05.2023

Nomofobie, neboli závislost na mobilním telefonu, je civilizační chorobou dnešního světa. Většina lidí s telefonem vstává a s telefonem také ulehá do postele, bere si ho s sebou do koupelny, na záchod, vlastně všude. Můžeme však pozorovat negativní vliv této nomofobie na mezilidské vztahy, zejména pak na milostný život.

Kapitoly článku

Závislost na telefonu

Podle mnoha průzkumů tráví průměrný člověk každý den zhruba 3 a čtvrt hodiny zíráním do mobilního telefonu. To je opravdu hodně, konkrétně 22 hodin a 45 minut týdně. Když se nad tím zamyslíte, je to velká část vašeho dne – ze 24hodinového koláče 6–8 hodin spíte a zbylých 16 hodin jste na nohou.

Z průzkumů veřejného mínění již dávno víme, že nadměrné používání smartphonu ovlivňuje naši psychiku (chceme ho používat víc a víc – závislost) a probouzí v lidech sociální fobie, zvyšuje stres, nervozitu a mimo jiné se podepisuje i na tom, jak se chováme k ostatním lidem kolem nás.

Nabízí se tedy otázka, do jaké míry ovlivňuje nadužívání mobilního telefonu milostný život partnerů, tedy to, jak často spolu uléhají do postele a jak dlouho jejich radovánky trvají. Výsledky však jsou zdrcující.

Alarmující dopad na sex

Studie, kterou provedla Durhamská univerzita ve Velké Británii, zkoumala u 30 párů, jaký vliv má používání mobilních telefonů na jejich sexuální život. Výsledky jsou zdrcující, jak by vás asi napadlo.

Velkým problémem je efekt FOMO, tedy fear of missing out (strach, že o něco zásadního přijdete). Jakmile se člověk začne oddávat sexu, pravděpodobně nemá v ruce telefon. „Závislák“ tedy může snadno dojít k pocitu, že mu něco uniká.

Hned 40 % respondentů přiznalo, že odkládají sex, aby mohli použít svůj chytrý telefon nebo tablet, zatímco někteří prozradili, že dokonce sex cíleně urychlují, aby mohli zkontrolovat sociální média nebo odpovědět na zprávy. Třetina respondentů se přiznala k tomu, že sex přerušila, aby zvedla příchozí hovor nebo odpověděla na zprávu na mobilu.

Jak je to u vás? Cítíte, že by vás mobilní telefon ovlivňoval i v intimních chvílích, nebo jste pevně nad věcí?

Zdroj: NZHerald, ABC Everyday


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud