Indická vláda podporuje vývoj nového operačního systému pro smartphony. Chce tak narušit tržní sílu amerických technologických gigantů Google a Apple. Podle slov indického ministra elektroniky a informačních technologií, Rajeeva Chandrasekhara, se v současné době pracuje na novém typu operačního systému. Indie chce vytvořit alternativu k úspěšným systémům iOS a Android. Píše o tom The Economic Times (economictimes.indiatimes.com) ve svém příspěvku "Govt to facilitate ecosystem for creating indigenous operating system for mobile phones: MoS IT".
Podle slov ministra "žádný třetí systém neexistuje". Indická vláda se proto snaží vytvořit prostředí a motivaci pro tvorbu nového operačního systému pro mobilní telefony. "Mluvíme s lidmi, zvažujeme nastavení správného směru pro politickou podporu", vysvětlil Chandrasekhar.
Proti společnostem Apple a Google: Indie vyhlašuje válku systémům Android a iOS
Snahou indické vlády je, aby platformy iOS a Android dostaly brzy silného konkurenta. | Zdroj: Hardik Sharma/Unsplash
Pro naplnění stanoveného cíle my měly být státem masivně podporovány technologické startupy a univerzitní projekty, zaměřené především na výzkum a implementaci nového operačního systému. Podle projektových plánů by měl do konce roku 2026 elektronický průmysl v Indiii dosáhnout objemu 300 miliard USD. V současnosti je to 75 miliard USD.
Vláda vidí v novém operačním systému šanci k otevření cesty na špičku mezinárodního trhu s elektronikou. Indická vláda rovněž vkládá naděje do zvýšení zahraničních investic. "V Indii vzrostl počet zahraničních bank. Veřejné trhy poprvé investují do technologických startupů a společností. Dnes mají firmy možnost získat kapitál, který byl před šesti lety nedosažitelný", dodává ministr.
Čína už dříve vsadila na vlastní operační systém od Huawei
Indický operační systém není prvním pokusem o prolomení tržní síly Silicon Valley. Mnoho uživatelů mobilních telefonů si jistě také ještě vzpomene na někdejší slávu Blackberry anebo pokus Microsoftu s jeho Windows Phone.
Vzhledem k diplomatickému napětí se i čínští výrobci mobilních zařízení, jako jsou Huawei a Xiaomi, chtějí stát nezávislými na amerických operačních systémech. Huawei už používá vlastní úpravu Androidu, založenou na Linuxu, a zakazuje na svých zařízeních aplikace Google.