Přejít k hlavnímu obsahu

Průvodce výběrem čtečky…

redakce 21.04.2013
info ikonka
Zdroj:

Ceny elektronických čteček knih se už pohybují pod hranicí 3 tisíc korun a pomalu a jistě se stávají masovou záležitostí. Otázkou ale zůstává, jaký přístroj vybrat, aby byl čtenář skutečně spokojený.

V první řadě je nutné zmínit, že se budeme bavit o čtečkách s elektronickým inkoustem, nikoliv jejich laciných kopiích s LCD. Ty nelze doporučit ani občasným čtenářům – jejich výdrž a uživatelská přívětivost je „pravým“ čtečkám na hony vzdálená. I pokud ale vyřadíme „LCD odpad“, stále zbývá obrovský výběr. Jakou čtečku tedy zvolit?

Výběr podle zdroje e-knih

Základní otázkou, kterou by měl každý zájemce o čtečku e-knih položit, je jaký bude jeho zdroj „čtiva“. Nejnáruživější knihomol by měl zvolit přístroj, nabízející přímé propojení s e-shopem a umožní mu nakupovat knihy téměř odkudkoliv. Zájemci o čtení v angličtině tudíž zvolí Kindle od Amazonu, „domácí čtenáři“ mají na výběr mezi čtečkou  Cybook Odyssey HD FrontLight napojenou na e-shop Palmknihy.cz a přístrojem eReading od stejnojmenného e-shopu.

Pokud tolik knih nepřečtete, nebo získáváte knihy z jiného zdroje, máte při výběru čtečku relativně volné ruce. Lze jen doporučit, aby zvolný přístroj zvládl načíst co největší množství formátů (základem je txt, epub (případně mobi u Kindlu) a pdf). Existují sice programy na převod z/do téměř libovolného formátu (například oblíbený software Calibre), ale převod nemusí být nejjednodušší a nejrychlejší.

I do tmy a do šera

Další otázkou, na kterou si musí zájemce o čtečku odpovědět, je zda bude chtít přístroj s podsvícením. Ty umožňují četbu i za zhoršených světelných podmínek, nebo dokonce v noci. Uživatel za to ale platí o něco vyšší cenou a především kratší výdrží (podle našich testů zhruba o třetinu až polovinu) – i tak ale se pohybuje v rozmezí 5 až 10 tisíc otočení stránek. Zájemci o podsvícené čtečky mají v současnosti možnost zvolit mezi následujícími modely:

  • Kinde PaperWhite od cca 4 000 Kč
  • Cybook Odyssey HD FrontLight od cca 4 000 Kč (Palmknihy.cz)
  • Kobo Glo od cca 3 500 Kč
  • Barnes and Noble Nook Simple Touch od cca 4500 Kč

My jsme otestovali první dvě a test brzy zveřejníme. Už teď vám ale můžeme prozradit, že podle našeho názoru je lepší Cybook Odyssey HD FrontLight od společnosti Palmknihy.cz.

Bez podsvícení

Pokud jste se rozhodli pro variantu bez podsvícení, bude mít výběr podstatně složitější, protože v této kategorii jsou k dispozici desítky přístrojů v cenové relaci od dvou tisíc až do pěti tisíc korun. A nepříjemné je, že častokrát cena ani v nejmenším nenaznačuje kvalitu přístroje – dobrou čtečku lze pořídit i za necelé tři tisíce, nepovedený zmetek může stát téměř pět tisíc. I přesto lze najít indicie, která vám výběr usnadní.

Výbava a parametry

Prvním z parametrů, na které u popisu čtečky narazíte je velikost displeje – nejrozšířenější (a nejpraktičtější jsou ty 6“ (uhlopříčka cca 15 cm). Menší čtečky (5“) už nejsou tak praktické na čtení a větší (9“i více) jsou zase na štíru s přenosností a praktičností. Často také v letácích narazíte na rozlišení – základem je 800x600, u nejnovějších modelů pak 1024 x 768. Zde si s výběrem příliš lámat hlavu nemusíte. Vyšší rozlišení sice nabídne ostřejší písmena, ale pro běžné čtení je rozdíl téměř neznatelný.

Poněkud komplikovanější situace je u dotykového displeje – někteří uživatelé ho považují za velkou výhodu, někdo ho naopak rád nemá.  Pravdou je, že usnadňuje ovládání a jeho použití už nezhoršuje kvalitu displeje – tak jako u prvních čteček. Pokud na dotykovém displeji trváte, neměli byste zapomenout na klasická (hardwarová) tlačítko pro otáčení stránek. Například čtení za chladnějších dnů na dotykovém Kindlu Touch není zrovna ideální…

Některé modely čteček se chlubí podporou 3G, která umožňuje přímé nakupování knih odkudkoliv. Obyčejnému čtenáři ale stačí podpora Wi-Fi, a u zároveň ušetřených pár stokorun.

O něco málo důležitější je velikost paměti – základem jsou 2GB, lepší modely nabídnou 4GB. Běžnému čtenáři postačí i 2 GB (ty umožní uložení stovky knih), ale náročnější knihomolové by měli rozhodně uvažovat o slotu pro paměťovou kartu (obvykle Micro SD), která kapacitu zařízení dostane na zcela jinou úroveň. Pokud budete se čtečkou cestovat, počítejte také s nutností investice do kvalitního pouzdra, které zabrání poškození zařízení.

Jakou vybrat?

Jak je vidět, výběr ideální čtečky není zdaleka jednoduchou záležitostí a vzhledem k tomu, že požadavky různých čtenářů nejsou identické, nelze doporučit jeden konkrétní model. My vám nabídneme alespoň několik konkrétních modelů pro konkrétní typy čtenářů.

1) Čtete hodně, ale chcete ušetřit

Jste náruživým čtenářem, ale nechcete zbytečně platit za funkce, které nevyužijte? Pak zvolte čtečku e-Reading Start za cca 2500 Kč (http://www.ereading.cz/cs/ctecka-knih-ereading-start).

 

 

2) Náročný čtenář a vyšší rozpočet

Patříte mezi náročnější čtenáře a zároveň nechcete za každou cenu šetřit? Investujte do Cybook Odyssey HD FrontLight (http://www.palmknihy.cz/web/HW/cybook-odyssey-hd-frontlight-s-podsvicenim-3413.htm)

 

 

3) Šetřílek s vlastním zdrojem knih

Máte už nějaké e-knihy doma? Nevadí vám rozhraní čtečky v angličtině? Chcete co nejvíce ušetřit? Pokud jste na alespoň na dvě ze tří otázek odpověděli kladně, dobrou volbou pro vás může být čtečka od Amazonu – buď Kindle 4 za cca 2200 Kč (http://ctecky-elektronickych-knih.heureka.cz/amazon-kindle-4-wifi/) nebo novější Kindle 5 (http://ctecky-elektronickych-knih.heureka.cz/amazon-kindle-5-wifi-sponzorovana-verze/) za přibližně dva tisíce.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme