Přejít k hlavnímu obsahu

První androidový telefon slaví patnáctiny: ukázalo se, že nový neznamená vždy lepší

Jiří Palyza 26.09.2023
info ikonka
Zdroj: Shutterstock

T-Mobile G1 byl prvním komerčně dostupným smartphonem se systémem Android. Na trh byl uveden 23. září 2008, tedy před patnácti lety. Od té doby prošel systém od Google rozsáhlým vývojem a stal se nejrozšířenějším mobilním operačním systémem na světě.

Kapitoly článku

Dne 23. září 2008 byl na trh uveden telefon T-Mobile G1, známý také jako Google G1 nebo HTC Dream. Šlo o první komerčně dostupný smartphone s Androidem, který předznamenal novou éru mobilních operačních systémů.

Původním konceptem Google pro mobilní systém Android bylo zařízení s klávesnicí a trackballem. Úspěch iPhonu, představeného v roce 2007, ale Google přesvědčil, aby přešel na koncept dotykového displeje.

G1 v detailu
info ikonka
Zdroj: Shutterstock
G1 byl vybavený vysouvací klávesnicí, trackballem a dotykovou obrazovkou. Spoustu jeho možností by ocenili i současní uživatelé, například slot na externí paměťovou kartu nebo vyměnitelný akumulátor.

Model G1 byl kompromisem mezi oběma směry. Sice byl vybavený nijak rozměrným dotykovým displej, ale vzhledem k absenci softwarové klávesnice byla zapotřebí také klávesnice QWERTZ. Pro navigaci a ovládání především na internetu sloužil kulatý navigační ovladač Magic Ball.

Recenze telefonu G1 z Chipu 4.2009
info ikonka
Zdroj: Chip 4.2009, str. 71
Ve své recenzi se novince věnoval i náš časopis Chip: "Operační systém Android se opravdu povedl a čeká jej skvělá budoucnost. G1 je spíš předzvěstí, jakýmsi vstupním modelem. Není vyroben z těch nejlepších materiálů, konstrukce je zbytečně složitá a cena zatím vysoká."

V následujících letech Google pokračoval v dalším vývoji Androidu, zaváděly se nové funkce a vylepšení. V roce 2010 se na trhu objevila řada telefonů Nexus s nejnovějším Androidem. Byla známá svými inovativními funkcemi a dostupnými cenami.

Vyměnitelná baterie: sen mnoha současných uživatelů

G1 měl vyměnitelnou baterii s kapacitou 1150 mAh. To je z pohledu současných standardů žalostně málo, ale tehdy to pro smartphony bylo docela běžné. Výhodou byla její vyměnitelnost, což se snad po éře zabudovaných akumulátorů velkolepě vrátí. A to ať už z vlastního rozhodnutí výrobců či na nátlak EU.

Zastaralý koncept: trackball jako z příručky BlackBerry

Jestli něco na G1 působí opravdu archaicky, tak to jsou jeho hardwarové ovládací prvky, především trackball. Je to pozůstatek dřívější pozice Androidu ani ne jako přímého konkurenta iPhonu, ale spíš někdejšího hitu BlackBerry.

Klikací trackball měl usnadnit procházení webů a e-mailů. Ačkoliv jsme se s ním setkali také v případě Nexusu One, nešlo o funkci, která by se v mobilním operačním systému Googlu příliš prosadila. Z hlediska hardwarových ovládacích prvků vývojáři více spoléhají na stylus, který je mnohem přesnější. V budoucím designu smartphonů si trackball už své místo nenašel.

Mohlo by vás zajímat

Výsuvná klávesnice QWERTZ

Výsuvná klávesnice mobilu G1
info ikonka
Zdroj: Shutterstock
Výsuvná klávesnice byla jedinou možností pro zadávání textu. První androidový mobil totiž neměl softwarovou klávesnici.

G1 byl vybavený hardwarovou klávesnicí a byl to jeden z hlavních rozdílů ve srovnání s iPhonem 3G. Android byl uveden bez jakékoliv virtuální klávesnice, takže klávesnice QWERTZ zůstala jediným vstupním prvkem pro komunikaci na cestách.

Vzhledem k současné popularitě softwarové klávesnice Gboard a souvisejících nástrojů, jakým je například Emoji Kitchen, se zdá téměř neuvěřitelné, že by Android přišel na svět bez základů pro cokoliv z toho. Podpora softwarové klávesnice přišla v dubnu 2009 spolu s Androidem 1.5 Cupcake, půl roku poté, co se G1 dostal do rukou prvních uživatelů. Poté se telefony s fyzickými klávesnicemi odsunuly na okraj zájmu a postupně takřka vymizely.

Displej vstřícný velikosti našich kapes

Displej telefonu G1
info ikonka
Zdroj: Shutterstock
Dotykový displej prvního androidového telefonu měl v dnešních měřítkách miniaturní rozměr.

G1 disponoval displejem s velikostí 3,2". V dnešní době je nejmenší obrazovkou, kterou najdete u smartphonů, 4,7" panel, kterým Apple osazuje iPhone SE. V oblasti Androidu byste ze současné nabídky určitě neudělali chybu modely Zenfone 10 nebo Galaxy S23: mají displeje o velikosti 5,9 respektive 6,1". Časy se holt mění.

Od těch dob Android ušel kus cesty

Při pohledu na to co v současných telefonech chybí, ale čím ještě G1 vybaven byl, je každému jasné, že se ve světě Androidu hodně změnilo. Mnoho uživatelů může mrzet, že z velké části zmizela tlačítka pro fotoaparát, sloty pro paměťové karty a menší displeje. Na výrobce by ale bylo těžké se příliš zlobit, když si uvědomíme, že mnohé současné vymoženosti jsou z velké části lepší.

Občas rádi nostalgicky vzpomínáme na zařízení z minulosti, ale když se podíváme na to, co nabízí trh s mobilními telefony dnes, splnil G1 dobře svůj účel. Bez zkušeností, které Google získal díky tomuto telefonu by Android možná nebyl tím čím se stal. G1 sehrál svou historickou úlohu, nicméně první komerční hardware Googlu s Androidem zůstává spíš odrazovým můstkem než něčím, k čemu by stálo za to se vracet.

Zdroj: Android Police


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme