Zítra, ve čtvrtek 20. října, se k nebi nad Francouzskou Guyanou vznesou první dvě družice naváděcí soustavy Galileo (nepočítaje dvě družice zkušební, vypuštěné v letech 2005 a 2008); vynese je ruská třístupňová raketa Sojuz 2, jež přijde levněji než evropská Ariane 5. Nadto se vyplatí převézt raketu Sojuz do Guyany — blíže k rovníku oproti kazašskému Bajkonuru. Silnější odstředivá síla otáčení Země u rovníku prý umožní raketě vynést skoro dvojnásobný náklad — kolem tří tun. A bude to vůbec první start Sojuzu z Guyany.
Uvedení Galilea do provozu se však odhaduje až na roky 2014 nebo 2015.
Galileo je jediná naváděcí soustava vyvíjená plně v civilní správě. Má být náhradou za americký GPS, jenž měl původně sloužit především účelům vojenským a posud je v moci amerických ozbrojených sil. S rozvojem družicového navádění nechtěla Evropa zůstat závislá na libovůli USA.
Do projektu Galileo se nalila spousta miliard, a můžete si myslit, že zbytečně, avšak vzpomeňte si, že GPS byl k využití civilnímu původně poskytován se záměrnou chybou kolem stovky metrů. Teprve v odpověď na ohlášení projektu Galileo Američané chybu v roce 2000 vypnuli. Bez Galilea by neměli důvod.
Galileo je od počátku navrženo tak, aby i civilistům poskytovalo přesnost do jednoho metru. Družice Galileo budou užívat jiných kmitočtů než GPS, ale oba systémy budou moci spolupracovat. Američané se mezitím s Galileem smířili a nové družice GPS jsou vybaveny k možné spolupráci s Galileem. Obojaké přijímače pak poskytnou dosud nejvyšší možnou přesnost určení polohy.