Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

QNAP QGenie Mobile NAS: vaše síť na cesty

Pavel Trousil 08.06.2015

Toto zařízení je vhodným doplňkem k mobilnímu telefonu či k tabletu. Zastane funkce datového úložiště, bezdrátového routeru a externí baterie.

Mobilní NAS server QGenie vytvoří vlastní síť Wi-Fi, k níž můžete bezdrátově připojit až osm zařízení (smartphonů, tabletů a notebooků). Všechna připojená zařízení si mohou se serverem vyměňovat data. Pro ukládání souborů je k dispozici 32 GB vestavěné paměti a ve výbavě serveru je i čtečka paměťových karet SD (s podporou pro karty SDHC a SDXC) a port USB 3.0, k němuž lze připojit například USB flash disk.

Připojení k internetuServer lze připojit k internetu, a to buď standardním síťovým kabelem, nebo prostřednictvím technologie Wi-Fi, anebo pomocí 3G/4G modemu, připojeného k rozhraní USB. Internetové připojení je pak k dispozici pro všechna připojená zařízení.

Správa souborů z aplikace QfileDo mobilního zařízení nainstalujte bezplatnou aplikaci Qfile. Jde o správce souborů, který umí pracovat se soubory uloženými v NAS serverech značky QNAP. Prostřednictvím této aplikace můžete snadno kopírovat data mezi telefonem (či tabletem), vnitřním úložištěm serveru a paměťovými médii (kartou SD nebo diskem připojeným k rozhraní USB).

Automatická záloha dat z telefonuDo paměti serveru můžete uložit zálohu kontaktů z telefonu. Záloha se uloží do složky Phonebook, a to do souboru typu VCF, jehož název je složen z názvu telefonu a z data a času vytvoření zálohy. Data z libovolné zálohy pak můžete obnovit do libovolného zařízení. Vše se nastavuje v aplikaci Qfile. Zálohu kontaktů můžete provádět také automaticky – můžete nastavit např. to, aby kontakty byly zálohovány pravidelně každý týden nebo každý měsíc.

Hudba a videoDo složek Music a Videos můžete uložit hudební soubory a videonahrávky nebo filmy. Tyto soubory pak lze přehrávat prostřednictvím připojených zařízení. Hudbu i video můžete přehrávat buď přímo v aplikaci Qfile, nebo ve své oblíbené aplikaci, kterou v daném zařízení používáte pro přehrávání filmů nebo hudby.

Dobijte si telefonKapacita vestavěné baterie činí 3 000 mAh a vystačí cca na 10 hodin provozu. Část z této kapacity můžete v případě potřeby věnovat i svému mobilnímu telefonu, protože server lze přepnout do režimu powerbanky a prostřednictvím rozhraní USB z něj dobít baterii v mobilu. Kapacita 3 000 mAh však není závratná (dnešní smartphony používají akumulátor se srovnatelnou kapacitou, některé modely i s kapacitou větší), a tak jde spíše o nouzové řešení. Nelze počítat s tím, že by tato powerbanka obsahovala zásobu energie na týdenní provoz telefonu.

Vzdálený přístupI když je QGenie zařízení mobilní a je určeno spíše k tomu, abyste jej měli u sebe, lze k datům v něm uloženým přistupovat také vzdáleně prostřednictvím internetu. K tomu slouží služba MyQNAPcloud.com, stejně jako je tomu u klasických NAS serverů značky QNAP.

Proč koupitJde o praktický doplněk, který dokáže ukládat, sdílet a zálohovat data z několika různých zařízení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud