Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Re-open EU: aplikace pro smartphony s přehledem podmínek pro cestování po Evropě

Jiří Palyza 12.07.2021

V souvislosti s bojem proti pandemii covidu platí v různých zemích různá pravidla a omezení pro cestování. Aplikace pro platformy Android a iOS si klade za cíl nabídnout souhrnný přehled situace.

Mohu cestovat do Francie? Musím v Itálii nosit respirátor? Existuje v Rakousku aplikace, definující místní podmínky omezení v rámci protipandemických opatření? Tyto a spousta dalších otázek napadnou každého, kdo dnes řeší pohyb po Evropě, ať už v rámci své práce anebo dovolené. Situace je nepřehledná i z toho důvodu, že se v jednotlivých zemích v souvislosti s výskytem různých mutací covidu a jejich šíření rychle mění.

Evropská komise se prostřednictvím aplikace Re-open EU pokusila poskytnout aktuální informace o zdravotní situaci, bezpečnostních opatřeních nebo cestovních omezeních pro všechny státy EU i další země Schengenského prostoru: Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.

Uživatelé se také mohou dozvědět informace o národních pravidlech pro karanténu a testování, a také o aplikacích pro upozorňování a sledování. Aplikaci lze stáhnout pro zařízení se systémem Android a Apple a nabízí informace ve 24 úředních jazycích EU.

re-openeu-logo

Re-open EU – aplikace pro Android 1.6.0

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace zobrazuje místní opatření proti COVID-19 v zemích EU.

Ke stažení na Google Play
re-openeu-logo

Re-open EU – aplikace pro iPhone/iPad 1.6.0

CHIP hodnotí Dobrý

S aplikací získáte přehled o místě platných omezeních při cestování do jednotlivých zemí EU.

Ke stažení na AppStore

 

Re-open EU: aplikace může mít do budoucna větší význam

reopeneu

Aplikace pro mobilní platformy Android a iOS a aktuálně platných omezeních v rámci boje proti pandemii COVID-19. | Zdroj: Google Play/Re-open EU

V EU je za nejdůležitější vstupní a výstupní doklad kromě občanského průkazu (nebo pasu) považován také digitální certifikát EU COVID. EU chce digitální očkovací průkaz brzy zahrnout do své vlastní aplikace "Re-open EU". Aplikaci pak bude možné použít jako prostředí pro zobrazení digitálního očkovacího průkazu.

Digitální certifikát usnadňuje například překračování státních hranic v době pandemie. Cestujícím stačí pouze ukázat QR kód v aplikaci, který je chráněn proti manipulaci, aby potvrdili, že byli plně očkováni, uzdravili se nebo měli negativní test.

Uživatelé aplikace "Re-open-EU" si také mohou ověřit, zda je v jejich cílové destinaci otevřené letiště, zda jezdí veřejná doprava, v jakých situacích jsou vyžadovány obličejové masky nebo kolik lidí se smí setkávat.

Na interaktivní mapě si můžete prohlédnout klasifikaci všech zemí podle barev semaforu. Najdete zde také veškeré informace o tom, zda jsou například otevřené restaurace nebo kavárny.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud