Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Reportáž: Nemusíte upadnout do stereotypu

redakce 24.11.2017

Do české vývojářské firmy Unicorn nastoupil Jan Froněk hned po vysoké škole a jeho kariéra zde nabrala velmi rychlé tempo

S firmou Unicorn se Jan Froněk poprvé seznámil na plzeňském veletrhu pracovních příležitostí pro absolventy vysokých škol. Práce v úspěšné softwarové firmě jej zaujala, navíc se mu líbila možnost pracovat v rodné Plzni. Nechtěl čekat s hledáním práce až po posledních studentských prázdninách, a tak si v Unicornu domluvil pracovní pohovor ještě před státnicemi. „Na prvním pohovoru jsem absolvoval test logického myšlení a angličtiny a v dalším kole jsem se již setkal se svým potenciálním nadřízeným. Bavili jsme se o konkrétních technických záležitostech kolem práce a projektů, na kterých bych se měl podílet. Hodně mě přitom překvapila přátelská atmosféra ve firmě a celkově uvolněný styl jednání,“ říká Jan Froněk.

Do Unicornu Jan Froněk nastoupil s čerstvým diplomem z oboru softwarového inženýrství z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni na pozici junior vývojáře. Hned první den v práci se také seznámil se svým kmotrem, tedy mentorem, který má na starost rozvoj jeho profesních schopností a další kariéru v Unicornu. Na systém kmotrovství klade vedení Unicornu velký důraz, jako na klíčovou součást práce se zaměstnanci, kterým zde ale raději říkají spolupracovníci. Svého kmotra, tedy průvodce kariérou, za kterým mohou kdykoli přijít a řešit s ním nejen svoji aktuální práci a pozici ve firmě, ale také svůj další rozvoj, mají od prvního dne všichni zaměstnanci Unicornu, bez ohledu na své pracovní zařazení. „Zatímco naši HR specialisté řeší se spolupracovníky především záležitosti spojené se samotným fungováním v rámci zaměstnání, kmotr je v první řadě mentor, jehož hlavní rolí je pomáhat rozvíjet kariéru spolupracovníků, které má jako kmotr na starost. Kmotr by měl také jako první rozpoznat skutečný talent svěřených spolupracovníků a například doporučit jejich přiřazení do týmů pro řešení konkrétních projektů nebo jejich postup na jinou či vyšší pozici,“ vysvětluje princip kmotrů Václav Žárský, který má v Unicornu na starost práci s nejtalentovanějšími zaměstnanci. Úloha kmotrů se samozřejmě liší i podle pozice a potřeb jejich spolupracovníků. Zatímco nováčci řeší s kmotry především rozvoj svých znalostí, u zkušených manažerů Unicornu je role kmotrů primárně konzultantská.

S kmotrem v zádech

Pro svých více než 1 700 zaměstnanců má Unicorn kolem 170 kmotrů, kterými jsou nejzkušenější manažeři, konzultanti i členové top managementu, schopní předávat své know-how a zkušenosti ostatním kolegům a zároveň vést a motivovat lidi. Kmotr nemusí být nutně nadřízeným zaměstnance a jeho vztah se spolupracovníkem se nemění podle aktuálního projektu, který zaměstnanec řeší. „Mým kmotrem je Martin Hradil, senior konzultant a šéf analytiků na plzeňské pobočce Unicornu, a musím říci, že mi opravdu hodně pomohl. Po mém nástupu i dnes si na mě udělá čas, když potřebuji, poradí mi a pomáhá mi posouvat se mezi rolemi na jednotlivých projektech. Když za ním přijdu s nápadem, pomůže mi jej prosadit třeba i v celé firmě,“ říká o spolupráci se svým kmotrem Jan Froněk.

Kromě přátelské a uvolněné atmosféry a možnosti rychle profesně růst oceňuje Jan Froněk v Unicornu také flexibilní pracovní dobu, včetně možnosti práce z domova. „Ve firmě si všichni tykáme a vedení podporuje naši iniciativu i nové nápady. Hned v rámci úvodních školení se také každý nováček setká s top managementem. Pokud člověk chce zkusit něco jiného, a má na to schopnosti, je v Unicornu opravdu velká šance, že se dostane k projektu a na pozici, kde svůj potenciál využije a bude jej dále rozvíjet,“ doplňuje Jan Froněk.

Rychlý postup v kariéře

Juniorním vývojářem nezůstal Jan Froněk dlouho. „Brzy po nástupu do Unicornu jsem si kromě programování chtěl vyzkoušet i další role na projektech. Díky velmi vstřícnému přístupu svého kmotra jsem dostal příležitost pracovat jako analytik i business architect. Rychle jsem také mohl začít pracovat přímo s klienty a samostatně hledat řešení, která pro ně budeme vyvíjet.“ Kromě nových rolí při práci na projektech jsem chtěl využít i angličtinu, a tedy pracovat na projektech pro zahraniční klienty. Opět pomohly konzultace s kmotrem a Jan Froněk dnes pracuje na projektech pro přední evropské společnosti z oblasti energetiky. „V Unicornu pracujeme současně na více než dvou stovkách projektů, takže pokud spolupracovníci projeví přání na realokaci na konkrétní projekt, a mají k tomu potřebné odborné znalosti a zkušenosti, snažíme se jim vyjít vstříc. Příležitost pracovat na projektech dle vlastního výběru je důležitou součástí našeho motivačního programu,“ vysvětluje možnosti alokace zaměstnanců na projekty Václav Žárský.

Kariéra Jana Froňka v Unicornu je nejlepším příkladem opravdu rychlého profesního růstu talentovaného zaměstnance v softwarové firmě. „Líbí se mi, že když někdo přijde s dobrým nápadem, pomůže mu jeho kmotr otevírat dveře a dotáhnout věc do konce. Často to platí i na celofiremní úrovni a pokud si jdete za svým cílem, dostanete v Unicornu šanci ukázat, co umíte. Rozhodně nemusíte upadnout do stereotypu, ale firma vás podpoří v dalším rozvoji,“ dodává Jan Froněk, který je například i autorem nové firemní metodiky pro vytváření dokumentace k vyvíjenému softwaru nebo testů pro nové uchazeče o pozici analytika.

Pro talenty to nejlepší

Pokud zaměstnanec nepracuje se svým kmotrem přímo na projektu, potkávají se běžně zhruba na 30 minut každé dva týdny. Formální kariérní pohovory s kmotry pak probíhají každého půl roku. Výrazně intenzivnější je ale spolupráce mezi kmotry a zaměstnanci, kteří se v Unicornu kvalifikují do tzv. talent poolu. „Náš talent pool je program pro rozvoj spolupracovníků, u kterých se projevují výjimečné schopnosti nejen v technické oblasti ale například i obchodní či jiné dovednosti. U talentů velmi pečlivě sledujeme nejen jejich výkon při práci na projektech, ale také spokojenost s alokací na projektech, odměňováním nebo s příležitostmi pro další rozvoj,“ říká Václav Žárský. Talent pool Unicornu v současné době tvoří kolem čtyř desítek zaměstnanců, se kterými jejich kmotři velmi intenzivně pracují. Talentovaní zaměstnanci získávají nejen širší možnosti svého uplatnění v Unicornu, ale firma je také podporuje v dalším vzdělávání formou školení a kurzů nebo jim umožňuje výjezdy na konference.

Mezi talenty Unicornu patří i Jan Froněk, který ale podle svých vlastních slov svoje zařazení do talent poolu příliš intenzivně nevnímá, protože i u svých kolegů vidí, že s nimi jejich kmotři intenzivně pracují a firma dbá na jejich další rozvoj. Jako výhodu statusu talentovaného zaměstnance ale vidí možnost cestovat na odborné konference a vybírat si z široké nabídky školení. „Oproti kolegům se necítím upřednostňovaný, ale je pravdou, že kdykoli potřebuji nějakou podporu při své práci nebo chci absolvovat nějaké školení, nemusím nikoho dlouze přesvědčovat. Pokud si ale nějakého zvýhodnění opravdu vážím, pak je to příležitost komunikovat přímo s klientem a sám si volit, jakým způsobem budu projekt řešit, kterou jsem dostal velmi rychle po svém nástupu do firmy,“ komentuje práci s talenty v Unicornu Jan Froněk, který jako další milník své kariéry vidí pozici senior konzultanta. Se směřováním k tomuto cíli mu pomáhá i jeho kmotr.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme