Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Revoluce v internetovém vyhledávání: umělá inteligence může porazit i Google

Jiří Palyza 16.02.2023

Svým vyhledávačem Bing Microsoft dokázal přesvědčit jen zlomek uživatelů. Nyní ale do vyhledávání nasazuje ChatGPT, který by měl pomoci změnit doposud neotřesitelnou pozici vyhledávání Google. Jak přesně ale umělá inteligence funguje?

Kapitoly článku

V oblasti internetového vyhledávání měl Google doposud zdánlivě pevnou pozici a velký náskok. Microsoft ale nyní představil nový vyhledávač s prvky umělé inteligence, který má dominanci Google rozbít. To by mělo nejen pozměnit rozložení sil na internetu, ale také způsob, jakým uživatelé vyhledávají.

Proč jsou Microsoft i Google v oblasti umělé inteligence najednou tak aktivní?

Google i Microsoft, stejně jako další technologické firmy jako IBM nebo Salesforce, se už několik let snaží své produkty vylepšit o funkce umělé inteligence. Spektrum možností sahá od automatického překladu textů až po výpočet tras v navigaci.

Téma umělé inteligence ale od loňského listopadu získalo zcela nový rozměr. V té době kalifornský start-up OpenAI zpřístupnil veřejnosti své jazykové moduly umělé inteligence s textovým robotem, i když ještě nebyly zcela hotové.

Odvaha, se kterou to ředitel firmy OpenAI Sam Altman učinil, byla bohatě odměněna. Využívání ChatGPT explodovalo. O systému se hovoří všude.

Co je na systémech jako je Chat GPT tak inovativního?

microsoft-cover

Microsoft přináší ve svém vyhledávači Bing řadu novinek. | Zdroj: Tawanda Razika/Pixabay

Základy technologie ChatGPT vyvinuli už před pěti lety především experti Google. Obrovské množství textu se analyzuje pomocí algoritmů, které napodobují nervové buňky v mozku. Tyto neuronové sítě pak mohou rozpoznat, která slova se často vyskytují společně, například "Praha", "hlavní město České republiky". ChatGPT tak dokáže s vysokou mírou pravděpodobnosti předpovědět, které slovo se ve větě objeví jako další a formulovat tak věrohodně znějící věty.

Novinkou je, že různé funkce AI lze vzájemně kombinovat. ChatGPT může být například požádán, aby zpracoval konkrétní téma pro popis zkušeností na kariérní síť LinkedIn, v angličtině a s délkou 300 slov.

Jaké konkrétní aplikační nasazení připadá u ChatGPT v úvahu?

Systémy jako ChatGPT mohou kombinovat informace z různých zdrojů. Například při hledání destinace, která není od výchozího bodu vzdálená více než čtyři hodiny letadlem, se nezobrazí nabídky cestovních portálů. Místo toho chatbot poskytne text formulovaný umělou inteligencí, ve kterém jsou jako možné destinace navrženy Marrákeš, Lisabon, Faro, Istanbul, Kréta a Reykjavík. U každé z nich je pak uveden stručný popis.

Jak se tato technologie dosud osvědčila u vyhledávání?

Nepoužívanější vyhledávač Google má zatím dva způsoby odpovídání na hledané dotazy. Jednak to je "Knowledge Graph", což je něco jako soubor vědomostí, které může Google zobrazovat přímo pomocí zdrojů, jako například Wikipedie a mnoha dalších databází.

Hlavní činností je ale zobrazování internetových odkazů, které odpovídají hledanému výrazu. O pořadí rozhoduje algoritmus Google, který je tajný. Důležitým faktorem je oblíbenost stránky, tedy jak často se na stránku odkazuje. Souběžně s těmito obecnými výsledky vyhledávání Google zobrazuje odkazy placené inzerenty.

Může Bing převzít dominantní pozici vyhledávání Google?

bing

Pokud byste si chtěli nové vyhledávání od Microsoftu s podporou umělé inteligence vyzkoušet, bude nutné se zapsat na čekací listinu. Prozatím není k dispozici všem uživatelům. | Zdroj: Bing.com

Generální ředitel Microsoftu, Satya Nadella, v to samozřejmě doufá. V posledních letech se službě Bing nikdy nepodařilo vyhledávači Google vážně konkurovat. Podle informací portálu Statcounter.com má Google celosvětový podíl na vyhledávání 93 %, zatímco Bing pouze 3 %.

"Tato technologie v podstatě změní všechny kategorie softwaru, které známe," řekl Nadella. To také vysvětluje, proč Microsoft investoval do OpenAI a práv na používání ChatGPT několik miliard USD.

Google se ale svému úhlavnímu rivalovi, se kterým soupeří především v oblasti cloudu, nevzdá bez boje. Den před akcí Microsoftu oznámil generální ředitel Google komplexní iniciativu v oblasti produktů umělé inteligence.

Jaké jsou problémy při používání chatbotů s umělou inteligencí?

chatgpt

Na rizika chatbotů upozorňují i bezpečnostní experti a uvádějí, že je bude možné zneužívat pro tvorbu phishingových e-mailů. | Zdroj: Om siva Prakash/Unsplash

Přesvědčivost odpovědí vyvolává dojem, že uvedená fakta jsou neprůstřelná. To ale nemusí být případ vyhledávání pomocí AI. ChatGPT může opakovaně poskytnout odpovědi, které jsou smyšlené. I samotní vývojáři varují před automatickým přijímáním odpovědí s plnou důvěrou bez jakéhokoliv dalšího ověření a kontroly.

Chatovací systémy mohou mít obzvlášť velké potíže při vyhledávání osob. Může se stát, že různé osoby se stejným jménem spojí v novou virtuální osobu.

Mohou být AI roboti zneužiti?

Ano, to samozřejmě možné je. Je sice pravda, že poskytovatelé řešení se snaží škodlivý obsah a požadavky blokovat. Například dotazy na to, jak podomácku sestrojit funkční bombu. Na internetu se ale lze opakovaně setkat s příklady, jak lze tato omezení obejít.

ChatGPT i jeho obdoba Bard od Google jsou vhodné i pro podvádění při zkouškách a přípravě domácích úkolů ve škole, nebo na univerzitě. Doposud neexistuje účinná metoda, která by jasně rozpoznala obsah vytvořený umělou inteligencí, tedy robotický text.

Budou AI roboti stále lepší?

Bezpochyby ano. Ke zlepšení kvality přispívá také zpřístupnění ChatGPT pro masové využívání. Vývojáři z OpenAI vyzývají uživatele, aby hodnotili kvalitu odpovědí. Tato zpětná vazba pomáhá umělé inteligenci rozpoznat systematické nedostatky a odstranit je.

Zdroj: The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme