Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Revoluční kyslíko-iontové baterie by mohly skladovat energii

Pavel Trousil 11.04.2023

Vědci z Technické univerzity ve Vídni úspěšně vyvinuli inovativní kyslíko-iontovou baterii, která má oproti běžným lithium-iontovým bateriím několik zásadních výhod. Při její výrobě se nevyužívají vzácné kovy a baterie je nehořlavá a má dlouhou životnost.

I když se lithium-iontové baterie hojně používají v elektromobilech a chytrých telefonech, nemusí být nutně tím nejlepším řešením pro všechny aplikace. Vědci z TU Wien nově vyvinutá kyslíko-iontová baterie má sice nižší hustotu energie než lithium-iontové baterie, ale lze ji regenerovat, což potenciálně umožňuje extrémně dlouhou životnost.

Kyslíko-iontová využívá keramické materiály, které jsou schopny absorbovat a uvolňovat dvakrát záporně nabité ionty kyslíku. Po přivedení elektrického napětí tyto ionty migrují z jednoho keramického materiálu do druhého a zpět, čímž vzniká elektrický proud.

tu-wien-news-2023-sauerstoff-ionen-batterie-img-20210628-122813-nahled

Prototyp baterie vyvinutý na Technické univerzitě ve Vídni. | Zdroj: TU Wien


Proces je tedy podobný jako u lithium-iontových baterií, ale použité materiály nabízejí některé významné výhody. Keramické materiály jsou nehořlavé, což výrazně snižuje riziko požáru, které je často spojováno s lithium-iontovými bateriemi. Navíc nevyžadují vzácné nebo drahé prvky, které se obvykle získávají způsobem škodlivým pro životní prostředí.

Současný prototyp baterie na Technické univerzitě ve Vídni sice stále používá lanthan, prvek, který není příliš rozšířený, ale výzkumníci již pracují na jeho nahrazení dostupnější variantou. Při výrobě kyslíko-iontové baterie se nepoužívá kobalt ani nikl, které jsou běžné v mnoha jiných bateriích.

Ačkoli se kyslíko-iontová baterie nehodí pro chytré telefony nebo elektromobily kvůli nižší hustotě energie a provozní teplotě mezi 200 a 400 °C, je velmi slibná pro rozsáhlé systémy skladování energie. Kyslíko-iontová baterie by mohla být zajímavou alternativou pro skladování energie z větrných turbín nebo solárních panelů. Její silné stránky budou mít význam zejména pokud jde o dlouhou životnost, možnost výroby velkého množství bez závislosti na vzácných prvcích a nižší riziko nebezpečí požáru.

Zdroj: TU Wien


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme