Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rivers of Ice: Krásy Himalájí na dosah ruky

redakce 29.05.2013

Microsoft pomáhá poznávat a chránit Mount Everest a himalájské ledovce.

Ze spolupráce s horolezcem a dobrodruhem Davidem Breashearsem, jeho organizací GlacierWorks, vývojářů z Microsoft Research, Pixel Lab a týmu pro Internet Explorer, vzniknul unikátní internetový projekt na pozorování, studium a ochranu nejvyšší hory světa a jejího širokého okolí. Projekt byl připraven k 60. výročí výstupu Sira Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye na Mount Everest.

Interaktivní internetová stránka Rivers of Ice obsahuje kompletní mapové podklady Mount Everestu, panoramatické fotografie ve vysokém rozlišení, videozáběry a podrobné informace o himalájském kolosu. Návštěvníci stránek, které se nejlépe zobrazují v moderním internetovém prohlížeči Internet Explorer 10, si mohou přiblížit fotografie „Matky světa“, jak nejvyšší horu světa nazývají Tibeťané, do takových detailů, že uvidí jednotlivé lidi při výstupu na vrchol.

Detailní snímky Mount Everestu byly zpracovány pomocí technologie vyvinuté v Pixel Labs a jsou určeny exkluzívně pro web Rivers of Ice. Díky možnosti porovnání se snímky Mount Everestu z 20. let minulého století lze navíc podrobně zkoumat vliv klimatických změn na ledovcovou krajinu Himalájí. Návštěvníci stránek Rivers of Ice mají k dispozici jedinečný studijní materiál, se kterým mohou poznat Mount Everest a krajinu Himalájí ze zcela nové perspektivy a do zatím nevídané hloubky detailů. Sami si pak mohou udělat vlastní názor na to, jak naše civilizace mění dříve zcela nedotčenou krajinu velehorského masivu.

„Na projektu Rivers of Ice jsem se podílel proto, abych pomohl zpřístupnit krajinu Himalájí co nejširšímu okruhu zájemců o studium klimatických změn a obecně o vlivu činnosti lidí na naši planetu. Technologie Microsoftu nám přitom umožňují zpopularizovat studium Mount Everestu a šířit exkluzivní obsah mezi uživatele internetu po celém světě,“ řekl David Breashears, zakladatel neziskové organizace GlacierWorks, která se snaží zvýšit povědomí veřejnosti o klimatických změnách.

Technologie použité při vývoji webu Rivers of Ice jej zpřístupňují miliardám lidí po celém světě – bez ohledu na to, zdali k jeho prohlížení používají klasický počítač, tablet nebo chytrý mobilní telefon. V internetovém prohlížeči Internet Explorer 10 na zařízení s dotykovou obrazovkou je zážitek z virtuální návštěvy Mount Everestu umocněn podporou vícedotykového ovládání a využitím zobrazovacích možností moderní internetové technologie HTML5.

Na Mount Everest se prostřednictvím projektu Rivers of Ice můžete podívat zde: http://www.glacierworks.org/.

 

Zdroj: TZ Microsoft.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud