Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlé internetové připojení v Evropě: hlavním problémem bude překvapivě Wi-Fi

Josef Mika 09.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Do roku 2030 by měly mít všechny domácnosti v Evropě přístup k internetu o rychlosti alespoň 1 Gb/s. Zní to dobře, ale odborníci bijí na poplach. Omezení spektra Wi-Fi by mohlo tento cíl ohrozit.

Kapitoly článku

Evropský Akt o gigabitové infrastruktuře (Gigabit infrastracture act) zahrnuje dva ambiciózní digitální cíle v Evropě: do roku 2030 mají být všechny domácnosti v EU vybaveny pevnou gigabitovou sítí s vysokou kapacitou (alespoň 1 Gb/s) a také všechny obydlené oblasti mají být pokryty sítí 5G.

Odborná studie, kterou na objednávku Wi-Fi Alliance provedla společnost Plum Consulting, je však skeptická, pokud jde o cíl gigabitového připojení: s omezeným spektrem, které je v současné době v Evropě pro Wi-Fi k dispozici, by gigabitovým připojením byla pokryta jen asi polovina typických obytných budov.

Spektrum Wi-Fi brzdí rychlé připojení k internetu

Wi-Fi pásma
V Evropě je spektrum omezeno o 6 GHz.
Zdroj: Plum Consulting

Studie poukazuje na rozpor v oblasti rychlého internetu v Evropě. Na jedné straně evropské vlády prosazují rozšiřování širokopásmového připojení. Na druhé straně jsou příliš váhavé, pokud jde o přidělování frekvencí Wi-Fi. To brzdí investice a přínosy gigabitové infrastruktury.

Většina uživatelů to pravděpodobně zná z vlastní zkušenosti: Wi-Fi je nejdůležitější technologií pro přístup k širokopásmovému připojení. Podle studie probíhá 92 % soukromého internetového provozu prostřednictvím sítí Wi-Fi. To, co dorazí do koncového zařízení, tedy závisí nejen na rychlosti internetu, ale do značné míry také na výkonu dostupné sítě Wi-Fi.

Mohlo by vás zajímat

Studie výslovně uvádí: "Zatímco jiné země, jako například USA, Jižní Korea a Kanada, tento problém vyřešily a povolily nejnovější generaci Wi-Fi v celém 6GHz pásmu, evropské regulační orgány toto důležité rozhodnutí stále odkládají, čímž Evropu připravují o nejnovější funkce a výhody Wi-Fi."

Méně kanálů pro Wi-Fi

Wi-Fi pásma
Evropské omezení Wi‑Fi 7: v Evropě lze pro Wi‑Fi 6E a 7 používat zatím pouze pásmo 5,945 GHz až 6,425 GHz. Některé jiné země nabízejí širší spektrum, například v USA lze pro domácí Wi‑Fi využívat frekvence až do 7,125 GHz.
Zdroj: časopis Chip

Studie kritizuje skutečnost, že v Evropě je k dispozici pouze pět 160MHz kanálů (dva na 5 GHz a tři na 6 GHz). Jiné země umožňují širší frekvenční spektrum. Ty mají k dispozici až deset 160MHz kanálů (tři na 5 GHz, sedm na 6 GHz).

Testy v typických obytných budovách ukázaly, že současných pět 160MHz kanálů v Evropě podporuje gigabitové pokrytí pouze pro přibližně 50 až 60 % obytných budov. K zajištění pokrytí celých budov by bylo zapotřebí nejméně deset kanálů. Proto je nezbytný přístup Wi-Fi k frekvenčnímu pásmu 6,425-7,125 GHz.

Zdroj: Gigabit infrastracture act (EU), Plum Consulting


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme