Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlý internet za evropské peníze nebude

redakce 12.02.2013

Při návrhu nového rozpočtu Evropské unie na následujících 7 let byly výrazně seškrtány prostředky určené na projekt rozvoje vysokorychlostního internetu a e-governmentu.

Na plánu podpory rozvoje vysokorychlostního internetového připojení pro obyvatele zemí Evropské unie pracoval tým eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes v uplynulých třech letech. Namísto plánovaných výdajů ve výši 9 miliard eur bude ovšem z rozpočtu EU vyčleněna pouze jedna miliarda. Proti seškrtání rozpočtu protestovala nejen eurokomisařka, podle které by rozvoj internetu přinesl nová pracovní místa, vyšší konkurenceschopnost i oživení ekonomiky, ale také sdružení evropských telekomunikačních operátorů.

Pokud by byl plán, který počítal s investicí 9,2 miliardy eur z evropských peněz, realizován, měla by do roku 2020 většina obyvatel EU přístup k internetovému připojení o rychlosti alespoň 30 Mb/s. Polovina obyvatelstva by pak měla doma přípojku s rychlostí 100 Mb/s. Zároveň se předpokládal další rozvoj a sjednocení služeb e-governmetu. Hlavní finanční podpora měla směřovat do regionů s nízkou dostupností vysokorychlostního internetu. Zapojit se měly i telekomunikační firmy a další poskytovatelé internetového připojení – a to s investicí ve výši až 330 miliard eur.

Podle Neelie Kroes vystačí prostředky ze seškrtaného rozpočtu pouze na projekty elektronického zadávání zakázek a elektronické fakturace, sjednocené v rámci celé EU. Více peněz, přes 125 miliard eur, bude v letech 2014 až 2020 investováno do vědy a výzkumu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud