Přejít k hlavnímu obsahu

Samoopravné technologie

Michal Bareš 18.04.2014

Sci-fi sen se stává realitou: na trhu se objevují první zařízení, která se dokážou bránit opotřebení a v případě závady se umí částečně opravit. 

web-samoopravne-technologie-nahled

Samoopravné technologie

Nejzajímavější postavou známého filmu Terminátor 2 nebyl Arnold Schwarzenegger, ale kyborg T-1000, kterého nebylo téměř možné zničit, protože se v případě poškození dokázal sám opravit. I když prozatím neumíme vyrobit tak pokročilé stroje, jakým byl tento zabijácký robot, pomalu začínáme stavět základy pro budoucí počítače a stroje, které se budou umět samy opravovat. Tento obor je stále v plenkách, ale prozatímní výsledky výzkumu a vývoje nám mohou naznačit, čeho se můžeme v budoucnu dočkat. Některá zařízení, která se dnes vyrábějí, se umí poškození vcelku úspěšně bránit, což je například případ chytrých telefonů nebo tabletů s ochranným sklem Gorilla Corning Glass. Toto sklo chrání primárně před poškozením displej, ale je zároveň velmi odolné proti poškrábání. Pokud ale k poškození skla přece jen dojde, prozatím neumí utržené šrámy samo zacelit. To však už umí nový smartphone G Flex od LG, jehož zadní strana je pokryta tenkou vrstvou speciálního laku, který dokáže jakoby kouzlem zahladit stopy po rýhách – drobné vrypy z něj zmizí prakticky okamžitě a ty hlubší se samy zahladí do několika hodin. Je to sice zajímavá schopnost, ale v podstatě jde jen o jednoduchý lak. Klíčové komponenty elektronických zařízení jsou vyrobeny z mnohem složitějších materiálů, a právě na ty se hlavně zaměřuje vývoj sebeopravných technologií.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 5/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 25. dubna 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme