Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Samsung chce vyrábět čipy 2nm technologií v roce 2025

Pavel Trousil 30.06.2023

Hromadnou výrobu čipů pomocí dvounanometrové technologie chce Samsung zahájit v roce 2025. Oznámil to na svém výročním fóru Samsung Foundry Forum (SFF). Nejprve začne touto technologií vyrábět mobilní čipy.

Společnost Samsung oznámila, že její 2nm proces - označovaný jako SF2 - "vykazuje 12procentní nárůst výkonu, 25procentní zvýšení energetické účinnosti a pětiprocentní snížení plochy" ve srovnání se v současnosti používaným 3nm procesem.

samsung-foundry-forum-dl1-nahled

Dr. Siyoung Choi, prezidentem a generální ředitel divize Foundry Business v Samsung Electronics na SFF. | Zdroj: Tisková zpráva Samsung El.

Po prvním použití 2nm procesu určeného pro mobilní zařízení se výrobce v roce 2026 zaměří i na čipy pro vysoce výkonné výpočetní aplikace (High-performance computing - HPC) a v následujícím roce se bude věnovat polovodičům pro automobilový průmysl.

Ve stejné době chce 2nm výrobní proces použít i konkurenční firma TSMC. Intel přestal o nanometrech mluvit již před nějakou dobou, ale pracuje na srovnatelném procesu, který označuje jako 20A a který chce rozjet už v roce 2024.

Samsung už má i dlouhodobější plány. V roce 2027 se chystá zahájit masovou výrobu polovodičů v ještě menším měřítku. Půjde o výrobní proces označovaný SF1.4 a jak název napovídá, počítá se u něj se strukturami s rozměry pouhých 1,4 nm.

Zdroj : Samsug El.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud